Uzmanı konutlardaki kötü haberi vererek ince ayrıntıya dikkat çekti

Uzmanı konutlardaki kötü haberi vererek ince ayrıntıyı söyledi

Türkiye’deki konut ve kira fiyatlarındaki yüksek artışa karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç kamu bankasından sıfır konutlar için yüzde 0,99 faiz oranıyla kredi çekilebileceği müjdesini açıklamıştı. Ancak bu müjde ile birlikte konut fiyatları artmayı sürdürdü ve kiralar da asgari ücreti bulan artış oldu. Sonra yeni planlar devreye alınsa da tutmayınca konutta yeni bir kriz yarattı.

 

Faiz açıklamalarından sonra konutlarda sorun çözülmeyince devreye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle TOKİ’nin 81 ilde 150 bin konut yapılacağı açıklandı.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, konut piyasasındaki krizi değerlendirdi. Akçam, Erdoğan’ın açıkladığı düşük faizli kredi müjdesinin beklenen etkiyi yaratmadığına dikkat çekerek, “Piyasada anlık bir etki yarattı ama mal sahiplerinin fiyatları yükseltmesi noktasında bir etki yarattı” dedi. Kamu bankalarının zorunlu kıldığı şartlara uyan yurttaş sayısının az olduğunu dile getiren Akçam, “Parmakla gösterebilecek kadar sayı oldu. Piyasayı rahatlatmak adına yapılan güzel bir eylem ama açıkçası tutmadı” diye konuştu.

Ev almak isteyenlerin...

Akçam, ev almak isteyenlerin en büyük handikabının fiyatlar olduğunu kaydederek, “Fiyatların yükselmesi, alım gücünün azalması, banka konut kredilerinin belli bir oranda olması... Bankalarımız şu anda 500 bin lira kredi veriyor. Maaş geliri uyan kişilere bile zor çıkıyor. Şu anda 150 bin lira civarında konut kredisi veriliyor. Dolayısıyla insanların konut almada zorlandığı bir dönem. Kiralık tarafına yöneliyorlar. Kiralık tarafında da malumunuz fiyatlar çok yüksek.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan’ın son açıkladığı TOKİ eliyle sosyal konut yapılmasına ilişkin Akçam şunları söyledi;

“En son yapılan 150 bin konutluk proje açıklamasında Sayın Cumhurbaşkanımızın, burada sayı yükseltilirse başarılı olacağını düşünüyorum. 150 bin değil de 1,5 milyon olursa daha başarılı olur. Her ile eşit oranda dağıtılacaksa bin 800 civarında bir konut düşüyor. Bu Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde etki sağlamayacak. Ama küçük şehirlerde ihtiyacı biraz daha olsa geçiştirecek. Nüfusu 50-60 bin olan illerimizde faydalı olur. Ama büyükşehirlerde sayıyı artırarak çözüm bulunabilir.

İnce ayrıntı

Orada bir ince ayrıntı var. Hükümetimiz, sağ olsunlar arsa tahsisini kendisi yapacak ve üzerine konutu yapıp barınma ihtiyacı olan kişilere verecek. Oradaki inşaat maliyeti de yüksek. Bugün bir konutun metrekare maliyeti 10 bin lira civarında. 100 metrekare olsa 1 milyon lira. 1 milyon liraya da almakta zorlanacak insanlar. Biz Ankara Emlakçılar Odası olarak, bununla ilgili Çevre, Maliye ve Ticaret bakanlıklarımıza bir sunum oluşturduk, öneri ve tekliflerde oluşturduk. Yakın zamanda sayın bakanlarımıza arz edeceğiz.”

Konut fiyatları düşmez

 

Konut fiyatlarının Erdoğan’ın açıkladığı TOKİ konutları yapılsa dahi aşırı bir oranda düşmeyeceğine dikkat çeken Akçam, “Konut fiyatlarında şu anda zaten bir şişkinlik var. Geçen yıl 1 milyon liraya alabileceğiniz bir konut, şu anda 1 milyon 200 bin civarında. Onun 300-500 bin lirası civarında şişkin bir rakam. Benim piyasayı gözetlediğim şekliyle yıl sonunda yüzde 10-15 oranında düşer. Ama hükümetimizden aksiyonlu çıkışlar olursa, maliyeti düşürme adına bir şeyler olursa sert bir iniş olacağını düşünmüyorum ama yüzde 10-15 oranında aşağıya inebilir.” dedi.

Kalıcı çözüm değil

Akçam, ilan sitelerinde gayrimenkullerin takibiyle ilgili tebliğ çıktıktan sonra mal sahiplerinin ilan sitelerinden ilanlarını çekmeye başladığını ve fiyatların biraz daha aşağıya indiğini, ancak bunun kalıcı bir çözüm olmadığını dile getirdi.

Kiralar artar

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte kira fiyatlarının da yükseleceği uyarısında bulunan Akçam, “Kiralık piyasası bir, iki tık yukarı çıkacak. Öğrenci arkadaşlarımızın baraj sorunu yok. Yüzde 90’ı tercih ettiği üniversiteye girecek. Kalabalık öğrenci kitlesi oluşacak. İhtiyacı karşılamak için Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sayıyı daha da artırması lazım. O noktada KYK hazırlığını yapmıştır ama orada yetmeyen öğrenciler, dışarıda kendilerine konut tutacak.

Burada da geçen yıl öğrenci başı 300-350 lira ödeyerek bir evde üç kişi kalabiliyordu. Bu yıl 3-5 bin liralık kiralık dairede oturdukları zaman kişi başı bin 500 liraya yakın paylaşım olacak. Burada ailelere ciddi yük olur. Bu manada yurtların çoğalması gerekiyor. Yurtlar için kiralık binaların çok olması lazım ki öğrenci kardeşlerimiz daha rahat ortamda öğrenimlerini yapsın.” dedi.

 

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
konut
konut fiyatları
TOKİ
kredi