Borsa İstanbul eski Genel Müdürü'nden BIST'te oynaklık uyarısı

Borsa İstanbul eski Genel Müdürü'nden BIST'te oynaklık uyarısı

Türkiye'nin Rusya'dan yeni S-400 hava savunma sistemleri tedarik etmek için yeni bir anlaşma imzaladığının açıklanmasının ardından Borsa İstanbul'da 8 Haziran'dan bu yana en yüksek gün içi hareketliliği yaşandı.  Borsa İstanbul eski Genel Müdürü'nden hem tepki hem uyarı geldi.

Türkiye, Rusya'dan yeni  S-400 hava savunma sistemleri tedarik etmek için yeni bir anlaşma imzalamasıyla Borsa İstanbul hareketli bir gün yaşadı. BIST 100, bir ara yüzde 3'e yakın değer kaybetti ancak dipten gelen alımlarla yeniden artıya geçti.

Borsa İstanbul eski Genel Müdürü İbrahim Turhan tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Turhan, "SPK’nın inceleme yapması gerekiyor. Böyle manipülasyon olmaz!" dedi.

S-400 anlaşması iddialarıyla sert kayıp yaşayan BIST 100, dipten gelen alımlarla günü pozitif tamamladı. BIST 100 günü yüzde 1,96 yükselişle 2.913,30 puandan tamamladı. Rus askeri iş birliği kurumunun yöneticisi Türkiye'ye ikinci bir set S-400 hava savunma sistemi gönderilmesi için sözleşme imzalandığını söylerken, Savunma Sanayii Başkanlığı bu iddiayı reddetti. 

Rusya ile anlaşma iddiasının yarattığı endişelerle BIST 100'de kayıplar hızlandı. BIST 100, yüzde 3'e yakın düşüşle 2.773 puana kadar geriledi. Endeks, daha sonra dipten yapılan alımlarla toparladı ve yeniden artıya geçti. Böylece BIST 100'de 8 Haziran'dan bu yana en yüksek gün içi oynaklık yaşandı.

 Borsa İstanbul eski Genel Müdürü'

 

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
BIST 100
SPK
borsa istanbul