Eyvah eyvah! Kiracılara büyük bir şok daha

Eyvah eyvah! Kiracılara büyük bir şok daha

Önüne geçilemeyen fahiş kira artışları sonrası kiracılara büyük şok.

Kirasını tahsil edememekten korkan ev sahipleri artık kiraları yıllık istemeye başladığı ortaya çıktı.

Özellikle İstanbul'da önüne geçilemeyen fahiş kira artışları sonrası şimdi de kiracıların önüne ev sahipleri tarafından yeni zorlamalar getiriliyor. Daha önce yabancılara uygulanan yıllık kira talebi şimdi bütün piyasaya yayıldı. Kirasını tahsil edememekten korkan ev sahipleri artık kiraları yıllık istemeye başladığı öne sürüldü.

Peşin yoksa evde yok 

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün haberine göre İstanbul Ispartakule bölgesinde faaliyet gösteren Emlak Danışmanı, yabancılarla başlayan peşin kira talebinin nasıl genele yayıldığını şöyle anlattı: “Eskiden yabancı vatandaşlardan ödeme yapmadan gider endişe ile yıllık kira istenirdi. Yabancı sayısı arttıkça bu uygulama arttı ve bugün yerli yabancı ayrımı kalmadı. Şimdi bize ev sahipleri ‘kim gelirse gelsin peşin almadan evi vermem’ diyor. Neden dediğimizde ise ‘Kiracı ile uğraşamam’ yanıtını alıyoruz. Düzenli ödeme alamamaktan çekiniyorlar. Kiralar son 1 yılda öyle hızlı arttı ki şu an yıllık kira ciddi bir tutar. Eskiden 2 bin  lira olan ev için toplu ödeme çok anlam ifade etmiyordu. Şimdi o ev 8 bin lira olunca toplu para almak daha cazip hale geldi. Ancak ev bakmaya gelen vatandaşlar bu rakamı karşılayamıyor. Ağırlıklı olarak yine yabancı tamam diyerek kiralıyor.”

Düzenli ödememe endişesi

Halkalı bölgesindeki başka bir emlak uzmanı ise ev sahipleri ve kiracı arasında yaşanan anlaşmazlıklara dikkat çekerek şunları söyledi: “Bugün piyasada ‘kiracı düzenli ödeme yapmaz’ korkusu var. Bu nedenle 6 aylık ya da yıllık peşin istiyorlar. Kira geliri ile geçinen ya da kredi ödemesi olan ev sahibi düzenli ödeme alamamaktan endişe ediyor. Lüks sitelerde de, mahalle arasında 30-40 yaşında apartmanlarda da peşin talep ediliyor. Eskiden genel uygulama 1 ya da 2 kira depozitoydu. Şimdi 3 depozito altında isteyen yok.” İstanbul Bahçeşehir’deki bir başka sektör temsilcisi ise, “Geçmişte kötü tecrübe yaşayan ev sahipleri bu yolu seçiyor. Bunu önlem olarak görüyorlar” dedi.

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
kira
kiraci
Ev sahibi