Euro Güçlenecek!

Avrupa'dan Türkiye ihracatçısına güzel, vatandaşa ise kötü haber geldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Avrupa Merkez Bankası'nın sert faiz artımları yapacağını söyledi. Avrupa faizi arttıkça Euro değeri artarak bu bölgeye ihracat yapan patronları desteklerken kurun artıyor olması Türkiye'de maliyet sorunu yaratacağı için enflasyonist baskılara neden olacak.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Financial Times'a yaptığı açıklamada, AMB'nin Mart ayı toplantısında faizi 50 baz puan artıracağına inanmak için her türlü nedeni olduğunu söyledi.

AMB'nin faiz kararlarını alırken verilere bağlı hareket edeceğini ifade eden Lagarde, ihtiyaç olması halinde Mart'tan sonra da faiz artırımları yapılabileceğini belirtti.

Lagarde, AMB Yönetim Konseyi'nin yüzde 2 enflasyon hedefine dönülmesi için ne gerekiyor ise yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

FT'ye demecinde Euro Bölgesi'nin beklenenden daha iyi bir ekonomik gelişim ortaya koyduğunu ve bunun temel nedenleri arasında mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla geçen kış mevsiminin olduğunu belirten Lagarde, diğer taraftan enerji tasarruf tedbirleri ve Euro Bölgesi üyeleri arasında dayanışmanın da önemli bir iş yaptıklarını ifade etti.

Haber Kategorisi
Ekonomi