Tanzim Satışlar seçim sonuçlarını etkiler mi?

 

Tarımsal ürün fiyatlarının artışından sonra hane halklarından gelen haklı şikayetler üzerine hükümet tarafından oluşturulan Tanzim Satışlar tüm Türkiye'de fiyatlarda az da olsa bir gerileme yaşattı. Ancak tarım reformuna bağlı üretimde artış olmadan bu durumun ne kadar devam edeceği soru işareti. Uzmanlar durumun seçim öncesi Ak Parti'nin mutfakta başlayacak bir protestoyu önlemek için yaptığı tatkitk bir manevra olarak görüyor.

Kamuoyu bunun bir manevra olduğunu söyleyedursun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pahalılığın devam etmesi halinde seçim sonrası tanzim satışları 81 ile yayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun için Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ile konuşacaklarını kaydetti.

Tanzim satışların oluşturulması iktidar adına kısa vadeli bir çözüm olsa da, oluşan kuyruklar Türk ekonomisinin geçmişteki sıkıntılı günleri çağrıştırdığı için muhalefetin eline büyük bir kozu da vermiş durumda.

Seçim sonuçları ne olacak bilinmez ancak "Tanzim Satış" Türk mutfağındaki sorunun ete kemiğe bürünmüş şekli olarak şu an karşımızda duruyor. 

Borsaya Etkisi: 

Tanzim Satışlar ile sembolleşen enflasyonist durumun seçimlerde Ak Parti adına oldukça zorlu bir durum oluşturacağını düşünüyoruz. Ankara ya da İstanbul'un kaybının erken seçim sürecini başlatacağını değerlendiriyoruz. 

Kategori: 
Siyasi Haber