Sam Amca durgunluk riskini aştı mı?

 

Amerika ile ilgili durgunluk endişeleri ekonomi çevrelerinde tartışıladursun gelen her veri bu durumu yalanlıyor. Borsalarda durgunluk endişeleri nedeni ile sert düşüşler görülürken bugün gelen veri piyasaya moral verdi.

ABD'de tarım dışı istihdam ve ücret artışları ivmelenirken iş gücüne katılım oranı da yükseldi, bu durum 2019'da risklerin artmasına rağmen istihdam piyasasının gücünü koruduğunu gösterdi. 

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Aralık'ta 312 bin arttı. Bu, Şubat'tan beri görülen en yüksek rakam olarak kayda geçti. Beklenti 184 bindi. İşsizlik oranı ise %3.7 beklentisine karşılık % 3.9'a yükseldi. 

Ortalama saatlik kazançlar %3 beklenirken yıllık bazda %3.2 arttı. Bu, 2009'dan beri en hızlı artış oldu. Aylık bazda da %0.3'lük beklentiyi aşarak %0.4 arttı. 

İş gücüne katılım ortanı %62.9'dan %63.1'e yükseldi. Bu, Eylül 2017'den beri en yüksek oran oldu. 

YUKARI YÖNLÜ REVİZE 

Bu arada Ekim verisi 237 binden 274 bine, Kasım verisi de 155 binden 176 bine revize edildi. 

Beklentilerden güçlü gelen veri, Fed'in de dile getirdiği sağlıklı istihdam piyasası görünümünü teyit eder nitelikte. Fed üyeleri geçen toplantıda 2019 için faiz artış beklentilerini 2'ye indirmişti. 

 

Borsaya Etkisi: 

Amerikan verilerinde durgunluğu yalanlayan her verinin borsalara ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Buna bağlı olarak borsalar yukarı yönlü hareketler geliştirecektir. Amerikan ekonomisinde durgunluktan söz etmek için Çin ile yapılan görüşmelerin başarısız olması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla beraber Amerikan imalat sanayinden gelen verilerin de durgunluğu teyit etmesinin bir şart olduğunu söyleyebiliriz. 

Kategori: 
Siyasi Haber