Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım) 14 Haziran

 

Artan ticaret geriliminin etkisiyle piyasalar haftanın son işlem günü de karışık seyrediyor. Asya piyasalarında Japonya artıdayken, Çin ve Hong Kong piyasaları ekside. Diğer taraftan ABD vadeliler ise yataya yakın hafif artıda. Tahvillere olan talep artarken, dün ABD'de beklentilerin üzerinde gelen işsizlik maaş başvuruları da Fed'den faiz indirim beklentilerinin artmasına neden oldu. ABD on yıllık tahvil faizi %2,08 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Dolar endeksi (DXY) da 97 seviyesini yeniden aşmış durumda. Petrol fiyatları ise petrol tankerlerine yapılan saldırılar ve Ortadoğu'da artan gerilim sonrası yukarı yönlü artış eğiliminde. Yurtiçi tarafta 5 yıllık CDS primimiz 6 baz puan artarak 473 seviyesine yükselirken, TL, dolar karşısında %1 oranında değer kaybetti. Dolar /TL dün günü 5,87 seviyesinden kapadı. Sabah saatlerinde de Dolar /TL yataya yakın seyrediyor. BIST100 endeksi de dün zayıf risk ortamında yoğun satışlarla karşılaştı ve günü %2,27 oranında kayıpla kapadı. Veri tarafında bugün yurtdışında ABD Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanımı ile Rusya Merkez Bankası faiz kararı açıklanacakken, yurtiçinde ise Cari İşlemler Dengesi ve TCMB Beklenti Anketi takip edilecektir.

Yurtiçinde cari işlemler dengesi ve TCMB Beklenti Anketinin takip edileceği güne merhaba diyoruz. Bugün yurtdışında dikkatler ise sanayi üretim verilerinde olacak. ABD, Çin ve Japonya sanayi üretim verilerini takip edeceğiz. Petrol fiyatları dün tanker saldırıları haber akışıyla birlikte sert yükselirken, sabah saatlerinde Brent petrolün varil fiyatı 61,5 dolar seviyesinde. Bu arada dün OPEC, ticaret gerilimlerinin küresel petrol talebini olumsuz etkilediğini kaydederek, yılın başlarında açıkladığı tüketim tahminlerini düşürdü ve ileride güçlüklerin artacağı tahmininde bulundu. Gelecek haftaki Fed toplantısını temkinli bir görünümde beklerken, dün ABD işsizlik maaş başvurularındaki sürpriz artış, Fed'den bu sene faiz indirimi bekleyen piyasa katılımcılarını görece destekleyen verilerden biri oldu. İngiltere Başbakanı Theresa May'in yerine gelecek lider için aralarında favori Boris Johnson'ın da bulunduğu yedi aday seçimlerin ikinci turuna kaldı.

Yurtiçi tarafta TSİ 10'da nisan ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi açıklanacak. Yıllık kümülatif cari açıkta iyileşmenin sürmesini bekliyoruz, yaz aylarıyla birlikte turizm gelirlerinin de katkısıyla 12 aylık kümülatif cari dengenin sıfıra doğru yaklaştığına şahit olabiliriz.
" Mart ayında cari işlemler dengesi, -970 milyon dolar olan beklentilerden iyi gerçekleşerek -589 milyon dolar açık vermişti. Mart ayında 12 aylık kümülatif cari açık 16,97 milyar dolardan 12,8 milyar dolara iyileşmiş ve Aralık 2009'dan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti. Çekirdek denge olarak da tabir edilen 12 aylık kümülatif altın ve enerji hariç cari denge ise 32 milyar dolar fazla vererek 2009 yılından da daha iyi seviyelerde gerçekleşmişti. Cari açığın, nisanda ise aylık bazda -1,45 milyar dolar gerçekleşmesi ve kümülatif cari açığın -8,7 milyar dolara gerilemesi beklenmekte.
TSİ 14.30'da haziran ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketi açıklanacak.
" TCMB'nin mayıs ayı beklenti anketine göre, anket katılımcılarının yıl sonu TÜFE beklentisi önceki anket dönemindeki %16,23'ten mayısta %16,68'e yükselmişti.
" Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi 6,2030'dan 6,4310'a çıkmıştı.
" Bir önceki anket döneminde -17,6 milyar dolar olan yıl sonu cari açık beklentisi -14,7 milyar dolara inerken, 2020 yılı cari açık beklentisi de -24,2 milyar dolardan -22 milyar dolara gerilemişti.
" GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi ise, bir önceki anket dönemine göre azalarak %0,6'dan %0,3'e gerilerken, 2020 yılına ilişkin büyüme beklentisi ise %2,9'dan %2,8'e düşmüştü.
Bugün yurtdışı veri takviminde TSİ 15.30'da ABD'de mayıs ayına ilişkin perakende satışlar verisi açıklanacak. Martta %1,7 oranında artışla son 1 yıllık dönemin en yüksek oranlı artışı gerçekleştiren aylık bazda perakende satışlar, nisanda -%0,2 oranında gerilemişti.

TSİ 16.15'de ABD'de mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Bu yılın ocak ayında -%0,4 gerileyen sanayi üretimi, şubat ayında -%0,5 gerilemiş, mart ayında %0 ile yatay seyretmiş ve nisan ayında ise -%0,5 oranında gerilemişti. TSİ 16.15'de ABD'de mayıs ayına ilişkin kapasite kullanım oranı verisi açıklanacak. Kapasite kullanım oranı, geçen yılın kasım ayında %79,6 seviyesine ulaşmasının ardından kademeli bir şekilde düşüşe geçerek, bu yılın nisan ayında %77,9 seviyesine kadar gerilemişti.

Bunun yanında, TSİ 17'de ABD'de haziran ayına ilişkin Michigan Üniversitesi Güven Endeksi verisi açıklanacak. Endeks, mayısta 100 seviyesinde gerçekleşerek, geçen yılın eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Endeksin, haziran ayında ise, ABD ve Çin arasındaki küresel ticaret gerilimlerine ilişkin endişelerin yeniden artmasıyla hafif gerileyerek 98 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Diğer yandan, TSİ 13.30'da Rusya Merkez Bankası faiz kararı da bulunmakta. Rusya Merkez Bankası'nın, mevcut durumda %7,75 seviyesinde bulunan politika faiz oranını %7,50 seviyesine indirmesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirketin, 8 Ocak 2019 tarihinde yaptığı açıklamasında, Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde mukim, %99,9 oranında iştiraki bulunan bağlı ortaklığı Celebi Airport Services India Private Limited ("CAS India")'nın Hindistan'ın havalimanları otoritesi Airport Authority of India'nın ("AAI"), 36 havalimanında 10 yıl süre ile yer hizmetleri vermek üzere açtığı ihaleye, 16 havalimanı için teklif vererek iştirak ettiği bildirilmişti. İhale makamı AAI'dan yapılan bilgilendirmeye göre, söz konusu ihale iptal edilmiştir. Çelebi Hava Hisseleri gün içerisinde %7,5 düşüş kaydettikten sonra günü %13 oranında artıda kapatmıştır.

Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr): Kardemir, Çelikhanesinde bulunan ve 2014 yılı son çeyreğinde işletmeye aldığı 3. Konverterinde dün 102 ton sıcak maden ve 30 ton hurda beslemesi yaparak ilk kez 120 ton döküm aldı ve bu konverterde tam kapasiteye ulaştı. Geçtiğimiz günlerde çelikhanede bulunan 90 tonluk iki konverterinden birini 120 ton kapasiteye çıkarmak üzere durduran şirket, üretimde bulunan 3. konverterinde ilk kez yapılan 120 tonluk deneme üretiminin başarıyla sonuçlanmasıyla birlikte, bu konverterde seri üretime devam edileceğini açıkladı. İlk kez gerçekleştirilen 120 tonluk döküm nedeniyle çalışanlarını kutlayan Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan "Yaptığı yatırımlarla kalkınan ve kalkındıran, gelişen ve geliştiren, büyüyen ve büyüten bir fabrikayız. Bir taraftan tesislerimizin kapasitesini artırıp modernize ederken, diğer yandan da mevcut tesislerimizde verimliliklerimizi artırıyoruz" dedi. Kaynak: Foreks

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 70. maddesinin 2. fıkrası, Borsalar ve Piyasa İşleticilerinin Kuruluş, Faaliyet, Çalışma ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelik'in 35 inci maddesi ve Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği'nin 36. maddesi ile 44. maddesinin 2. fıkrası hükümleri çerçevesinde IHGZT payında 13/09/2019 tarihine kadar (bu tarih de dahil olmak üzere) 3 ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbiri uygulanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YESIL.E paylarında 14/06/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/06/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS kapsamında YESIL.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 28/06/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Batıçim Batı Anadolu Çimento (BTCIM): Şirketin bağlı ortaklığı Batısöke Söke Çimento Sanayii T. A.Ş.' nin sermayesinde sahip olduğumuz payların blok veya kısmı satış imkanlarını araştırmak üzere, potansiyel aracılarla görüşmeler de bulunmak üzere bir aracı kuruluş ile danışmanlık sözleşmesi imzalanmış olup, somut bir alıcı ve bir satış sözleşmesi bulunmadığından, bu aşamada gerek şirketin meşru çıkarlarının zarar görmemesi, gerekse yatırımcıların yanıltılmasına yol açılmaması için bilginin kamuya açıklanması ertelenmiştir. Konuya ilişkin gelişmeler tam ve zamanında kamu ile paylaşılacaktır. Hisse dün günü %19,9 oranında artışla kapamıştır.

FAİZ PİYASALARI
 
Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,13 seviyesine yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 78 milyar TL ile 71 milyar TL'si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Yaklaşık 7 milyar TL'lik kısım koridorun üst bandından fonlandı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün güne %2,12 seviyesinden işlem görmeye başlarken, küresel çapta risk iştahının baskılanması ve güvenli liman talebinin artmasıyla bugün %2,08 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

Yurtiçi tahvil piyasasında, küresel risk iştahının baskılanmasıyla GOÜ para birimlerine yönelik ilginin azalması ve TL'nin kısmi değer kaybı ile özellikle verim eğrisinin kısa ve uzun vadelerinde artışlar gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 19 baz puanlık artışla %22,62 seviyesine yükselirken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda değişmeyerek %19,76 seviyesinde yatay seyretti ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 85 baz puanlık artışla %18,11 seviyesine yükseldi.