Sabah Bülteni (Işık FX) 10 Ekim

 

Ticaret Müzakereleri Başlıyor!
Merakla beklenen ABD - Çin ticaret müzakereleri bugün başlıyor. 2 gün sürmesi beklenen müzakereler öncesinde yaşanan gelişmelerin piyasadaki kafaları karıştırdığını söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak 2 hafta önce müzakere tarihinin netleştirilmesinin ardından ticaret savaşları cephesinde bir yumuşama görmüştük. Ancak bu yumuşama bu hafta içerisinde özellikle ABD cephesinden gelen hamleler ile birlikte yerini tekrardan endişelere bırakmıştı. Bu süreçte ABD, 28 Çinli şirketi kara listeye aldığını bildirdi. Ayrıca ABD'nin kamu emeklilik fonu portföylerindeki Çin hisselerinin azaltılmasına yönelik hamlesinin yanı sıra bazı Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirebileceği açıklandı. Gelen bu haberler müzakereler öncesinde piyasa tarafında endişe oluşturuyordu. Ancak dün özellikle Çin tarafından gelen haber akışları görüşmeler öncesindeki endişeleri bir miktarda olsa dindirdi. Gelen haberlerde ise Çin'in, ABD'nin kara liste hamlesine rağmen kısmi bir ticaret anlaşmasına açık olduğu belirtiliyor. Öte yandan bazı haber ajansları, Çin'in, ABD'den soya fasulyesi ithalatını yıllık 20 Milyon tondan 30 Milyon tona çıkarmayı önerdiğini söylüyor. Gelen bu haber akışları şimdilik piyasa tarafındaki risk iştahını bir miktarda olsa düzeltti ancak asıl fiyatlamaların bugün ve yarın yapılacak görüşmeler sonrası gelecek açıklamalar sonrasında oluşabileceğini düşünmekteyiz.
Brexit cephesinde de yine karmaşık haber akışları dikkat çekiyor. Özellikle İngiltere Başbakanı Boris johnson'ın, AB'ye yeni bir anlaşma teklifi sunmasıyla birlikte daha fazla gündemde kalan Brexit konusunda dün günün ilk seansında AB'nin Brexit konusunda büyük bir imtiyaz vereceğine yönelik haber akışları dikkatleri çekti. Ancak günün devamında İngiltere tarafından yapılacak bu teklifin reddedileceği belirtildi ve kısa süreli oluşan pozitif hava gelen haber akışı sonrası dağıldı.
Dün akşam saatlerinde gündemin bir diğer önemli konusu ise FED/FOMC toplantı tutanaklarıydı. FED'in 11 yıl aradan sonra ilk defa ard arda 2 kez faiz indirimi gerçekleştirdiği toplantısının tutanaklarında parasal gevşemenin sonlandırılma zamanına dair tartışmaların ön planda olduğu belirtildi. Tutanaklarda ayrıca üyelerin temel görünüm olarak ekonominin olumlu gittiğini düşündükleri belirtilirken enflasyondaki durumun Eylül ayı faiz indirimini doğruladığı belirtildi. Üyelerin ayrıca ticaret savaşları ve küresel zayıflığa yönelik endişelerinin büyüdüğü açıklandı.
Bugünün ekonomik takviminde ise Almanya'dan Ticaret Dengesi, Fransa ve İtalya'dan Sanayi Üretimi, İngiltere'den Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, Sanayi ve İmalat Üretimi, ABD'den ise TÜFE ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verileri takip edilecek. Yurtiçi tarafta ise başta Suriye olmak üzere jeopolitik risklere yönelik gelişmeler takibimizde olacak.

EURUSD
Parite tarafına baktığımızda; Avrupa siyaset arenasında yaşanan gelişmeler Euro varlıkları üzerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Brexit meselesine dair yaşanan gelişmeler özellikle 31 Ekim'de her ne olursa olsun Avrupa Birliği'nden ayrılacağız diyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın açıklamaları bu süreçte kritik önem taşıyor. Brexit konusuna baktığımızda ise; AB ve İngiltere ılımlı mesajlar vermelerine rağmen kendi isteklerinden taviz vermeme konusunda ısrarcı durmaları anlaşmasız Brexit ihtimallerini güçlendiriyor. Bu duruma ekonomik görünümdeki olumsuz tablonun eklenmesiyle birlikte Euro varlıkları baskı altında kalmaya devam ediyor. Diğer taraftan piyasaların odak noktasında bugün başlayacak ticaret müzakereleri yer almakta. Müzakere öncesinde ABD'nin; Çinli şirketleri ''Kara Liste'' adı altında yaptırım uygulama kararına karşılık Çin tarafının; '' ABD bu tavrından vazgeçmeli'' ifadeleri dikkatleri çekerken, müzakere konusunda istekli duruşları gözlere çarpmakta. Öte yandan dün akşam saatlerinde yayınlanan FED toplantı tutanakları sonrasında ise parite tarafında dalgalanmalar meydana gelirken, küresel risk unsurlarına vurgu yapılmasının dışında ABD ekonomisinin pozitif eğilimde devam ettiği vurgulandı. Bunun dışında yeni günde ABD'de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE), Euro Bölgesi'nde ise; Almanya Ticaret Dengesi rakamları takibimizde olacaktır.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1.1010, 1.1035, 1.1060, 1.1080, 1.1200
Destekler: 1.0965, 1.0950, 1.0930, 1.0900, 1.0885

USDTRY
Haftanın ilk işlem gününden bu yana yurt içi tarafta artan jeopolitik risk unsurları etkisini sürdürmeye devam ediyor. Güvenli Bölge oluşturulması adına yapılacak operasyon haberleriyle birlikte ABD cephesinden; Türkiye'ye ekonomik yaptırım tehditleriyle birlikte sert açıklamalar gelmiş ve bölgede tedirginlik yükselmişti. Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde başlatılan Barış Harekatı sonrasında bölgede artan endişeyle birlikte yukarı yönlü ataklar ivme kazandı. Özellikle başlatılan bu hareket sonrasında Avrupa Birliği, NATO gibi kuruluşların yanı sıra bir çok ülkeden harekatın son verilmesine dair açıklamalar takip edildi. Nitekim geçtiğimiz akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suriye harekatı konusunda Türkiye ekonomisini hedef alan söylemleri kur tarafında sert fiyatlamalara neden oldu. Yeni günde piyasaların odak noktasında bölgede yaşanan gelişmeler ön planda olacakken bu bağlamda ülke yetkililerinden gelecek açıklamalar kur fiyatlamaları açısından belirleyici unsur olarak karşımıza çıkabilir.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.9000, 5.9270, 5.9500, 5.9725, 6.0000
Destekler: 5.8470, 5.8240, 5.8000, 5.7760, 5.7500

GBPUSD
Dün Brexit konusunda gelen karmaşık haber akışları parite üzerinde volatil hareketlere neden oldu. İlk etapta AB'nin Brexit konusunda önemli bir imtiyaz sağlayacağına yönelik çıkan haber akışları Sterlin varlıklarını güçlendirdi. Akabinde ise İngiltere tarafından yapılan bu teklifin reddedileceği belirtildi ve Sterlin haber sonrası aldığı kazançları geri verdi. ABD tarafında ise ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler ön planda olmaya devam ederken dün akşam saatlerinde açıklanan FED/FOMC toplantı tutanakları parite üzerinde kısmi de olsa oynaklıklara neden oldu. Bugün ise dikkatlerimiz tekrardan Brexit ve ticaret savaşları cephesinden gelebilecek açıklamalarda olacak. Ekonomik takvim bakımından da yoğun geçirceğimiz günde özellikle ABD'den gelecek enflasyon ile İngiltere'den gelecek büyüme rakamları parite üzerinde hareketlilik yaratabilir.
Teknik seviyeler;
Dirençler; 1.2245, 1.2265, 1.2290, 1.2320, 1.2350
Destekler; 1.2190, 1.2165, 1.2125, 1.2100, 1.2080

BRENT PETROL
ABD ve Çin arasında yapılacak ticaret müzakereleri öncesinde ABD Yönetimi'nin Çinli yetkililere yönelik vize sınırlaması getirmesinin yanı sıra; API stoklarında görülen yükseliş ve Enerji Bilgi İdaresi(EIA)'nin 2019 ve 2020 yıllarına dair küresel petrol büyüme talebinde yapmış olduğu aşağı yönlü revizeler dünkü Asya seansında fiyatları baskıladı. Sabah saatlerinde ise; Çin Yönetimi'nin görüşmelere halen sıcak baktığı ve yeni bir teklif ile ABD'ye gideceğine dair haber akışları emtia üzerinde alıcılı işlemler görülmesine neden oldu. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta Kuzey Denizi'nde kapatılan 150 Bin varil/gün kapasiteli Buzzard Petrol sahasının yeniden faaliyete geçmesine dair bir tarihin belli olmadığına dair haber akışları da yukarı yönlü atakları destekler nitelikteydi. Akşam saatlerinde ise Suriye'nin Kuzeyi'ne yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı harekâta dair haber akışlarının yanı sıra EIA'nın açıkladığı stok ve üretim dataları ile birlikte emtiada volatil işlemler gözlemledik. Yeni günde de dikkatlerimiz öncelikli olarak; bugün Washington'da başlayacak olan ABD-Çin Ticaret Heyetleri müzakerelerinde olacak. Yine diğer sistematik riskler ile Ortadoğu'daki jeopolitik risklerin durumu ve makro veriler de oynaklıklara neden olabilir. Keza, bugün açıklanacak olan OPEC aylık raporu sonrasında da; kurumun açıklayacağı projeksiyonlara paralel olarak hareketlilik görebiliriz.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 58.40, 58.65, 59.00, 59.50, 60.20
Destekler: 58.00, 57.65, 57.30, 57.00, 56.40

ONS ALTIN
ABD Yönetimi'nin 28 Çin şirketine yönelik açıkladığı yaptırımın yanı sıra, Çin Yönetimi ve Çin Komünist Parti yetkililerine yönelik olarak da vize sınırlaması getirdiğinin belirtilmesi ile dün sabah saatlerinde 1511 Dolar seviyesini aşan Değerli Metal; Çin Yönetimi'nin ABD'den aldığı Soya Fasulyesi miktarını senelik bazda 10 Milyon Ton daha artırmayı teklif edeceğine dair çıkan haberler ile 1500 Dolar seviyesinin altına geriledi(Küresel risk alma iştahının artması ile yatırımcılar Ons Altın gibi güvenli limanları terk ederek Borsalara yöneldi). Akşam saatlerinde ise; gerek küresel ve lokal risklere dair haber akışları, gerekse FED'in 17 ve 18 Eylül tarihlerinde yapmış olduğu FOMC toplantılarına dair tutanaklar açıklandı ve emtiada da kısmi oynaklıklar görüldü. Haftanın 4.işlem gününün kritik gelişmesi Washington'da başlayacak olan ABD-Çin ticaret müzakereleri olacak. Diğer risk unsurlarının da takip edileceği günde; ABD'de açıklanacak olan TÜFE oranları sonrasında Dolar Endeksi ve ABD tahvil piyasasında oluşacak hareketlerle de Sarı Metal üzerinde oynaklıklar görülebilir.
Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1510, 1513, 1517, 1522, 1530
Destekler: 1503, 1500, 1494, 1490, 1485