Piyasalarda Bugün (İş Yatırım) 11 Ocak

Piyasalar 11/01/2019
Dünyanın gerisinde kalmak...
Küresel piyasalar kar satışlarına rağmen yükselmeye devam ediyor. ABD - Çin ticaret görüşmelerinin devam edeceğine yönelik haberler ve zayıf dolar risk seven varlıkları desteklemeye devam ediyor. Küresel risk iştahındaki iyileşmeyi arkasına alan gelişmekte olan piyasalar güçlü bir seyir izliyor.
Seçimler öncesi popülist politikalar uygulanacağı endişesi ile Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. Türk lirası küresel olarak zayıflayan dolara karşı değer kaybeden az sayıda gelişmekte olan para birimi arasında yer alıyor. MSCI Türkiye sene başından beri en kötü performans gösteren gelişmekte olan borsa konumunda.
ABD vadelilerindeki ve Asya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul'un güne hafif yükselişle başlamasını bekliyoruz. Ancak son dönemdeki yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılmış olması bizi endişelendiriliyor.
Hisse bazında baktığımızda iki tema öne çıkıyor. Zayıf Türkiye hacim verisi nedeniyle Coca Cola hisselerinde satıcılı bir seyir öngörüyoruz. Atılan piyasa dışı adımlar ve zayıf 2019 görünümü nedeniyle bankacılık sektörü piyasanın gerisinde kalmaya devam edebilir.