OPEC Trump'ı Dinlemedi

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerine ve müttefiklerine, petrol üretiminin gelecek yıl düşürülmemesi için çağrıda bulunurken, üretimin düşürülmesinin dünya genelinde petrol fiyatlarında yüksek artışı tetikleyeceği uyarısında bulundu.

Trump, OPEC toplantısı öncesinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Umut edelim ki OPEC, şu andaki gibi petrol akışını sürdürecek ve kısıtlamaya gitmeyecek. Bütün dünyanın yüksek petrol fiyatlarına ne ihtiyacı ne de arzusu var“ ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El Falih, petrol üretimini azaltmak için kimseden izin almayacağını söyledi.

El Falih, ülkesinin petrol üretiminin Aralık ayında günlük 10,7-10,8 milyon varil seviyesine ulaşacağını ve OPEC ülkelerinin yapılan üretimi azaltmasının en az 6 ay sürmesi gerektiğini belirtti. OPEC aldığı kararda petrol üretim kısıntısında anlaşılırken, nihai miktar henüz belirlenmedi.

 

 

Borsaya Etkisi: 

Petrol fiyatlarındaki düşüşün durması finansal olarak orta vadede borsaları destekleyecek bir unsurdur. Zira petrol gelirleri fonların hisse ve tahvil piyasalarına girmesini doğurmaktadır. Diğer yandan petrol fiyatlarının düşmemesi ülkelerin petrol faturalarını artırdığı için cari açığı olumsuz etkilemektedir. 

Kategori: 
Ekonomi Haberi