Tahsin Bakırtaş

Üyelik süresi

1 ay
Ad - Soyad
Tahsin Bakırtaş
Unvan
Prof.Dr.

Yazarın Yazıları

Türkiye’yi yöneten ekonomi takımı, son dönemlerde, swap anlaşmaları yaparak mevcut döviz zorluklarını aşarak ekonomiyi kurtaracağını düşünmektedir. TCMB Başkanı da son yaptığı açıklamada TL’nin değerini korumada ve oynaklığı azaltmada swap anlaşmalarının önemine vurgu yaparak, 4 yeni ülke ile swap anlaşma görüşmelerinin müjdesini vermiş.

Türkiye’de mafya-devlet-siyaset- iş insanı ilişkilerinin varlığı hep tartışılır olmuştur. Gelişmekte olan bir ülkede sermaye birikimi oluşturulamamışsa, bu ilişkiler ağında gelişen bir sermaye birikim sürecine de tanıklık etmek zorunda kalıyoruz.

ABD’nin Merkez Bankası Sistemi - Federal Reserve ya da FED-‘in aylık  toplantıları ekonomiyi yönlendiren piyasalar için kurulu saat işlevi görmektedir.

 

İlerici Kalkınma modeli, gelişmekte olan ülkelerin dünya sistemi içerisinde kendi yapısal dönüşüm stratejisini geliştirebileceğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Türkiye’deki şu anki ekonomik düzene karşı yapısal dönüşüm stratejisini geliştirmek öncelikli bir bakış açısı olmalıdır. Bu stratejinin öncelikleri;

 

TUİK’in bu hafta başında açıkladığı verilere göre, Türkiye 2021 yılının ilk çeyreğinde %7 büyüdü. Bu rakam, 2020 yılın ilk üç ayına göre 2021 yılının ilk üç ayında yurt içinde üretilen mal ve hizmetlerin fiziki değerinin %7 arttığını ifade etmektedir. Yani daha önce 100 birim mal ve hizmet üretirken şimdi 107 mal ve hizmet üretmekteyiz.

 

Son günlerde Türkiye’de Devlet- Mafya-Siyaset- Zenginleşme üzerine yoğun tartışmalar yapılmakta; 1996’da “Susurluk Kazası” ile görünür hale gelen ve günümüzde de devam ettiği iddia edilen bu yapı içinde mafyalaşan ekonomi de tartışmanın odağına oturtmaktadır.