Aykan Ceylan

Üyelik süresi

1 ay 1 hafta
Ad - Soyad
Aykan Ceylan

Yazarın Yazıları

 

2.El Otomobil pazarı Ocak – Eylül 2021 dönemini geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda % 25 düşüşle 3 milyon 960 bin adetle kapattı. Düşüşün ana nedenini belirlemek için yılın ilk 9 aylık dönemini incelediğimizde, 2.el online pazarında 2 milyon 731 bin adet tekil ilan yayınlandığını ve ilanı yayınlanan araçların % 44 ünün satıldığını görüyoruz.

2021 Eylül Ayında Otomotiv Pazarı % 36,9 Oranında Azalırken, Ocak - Eylül Döneminde % 13,1 Oranında Arttı.

Otomotiv Sektöründe faaliyet gösteren firmalar yoğun müşteri talebine rağmen, devam eden yarı iletken temin kıtlığı nedeniyle üretimlerini düşürmek zorunda kaldılar. Üretim adetleri azaldıkça otomotiv satışları da yavaşlamaya devam ediyor. 20 haftayı zorlayan çip teslim süreleri sektörü alternatif kaynak bulmak için yeni çözümler üretmeye zorluyor.

Otomotiv sektörü korona virüsünün etkisiyle yaşadığı kayıpları sarmaya çalışırken şimdide çip kriziyle boğuşmaya başladı. Toyota, Wolgsvagen, Fiat, Opel, Peugeot, Citroen ve Daimler gibi dev firmalar bazı fabrikalarının üretimlerini çip krizi nedeniyle durdurmak zorunda kaldılar.

ÖTV Matrahlarının güncellenmesiyle sıfır otomobillerin bazı modellerinde 60.000 TL’ ye varan indirimler gerçekleşti. Otomobil fiyatlarındaki indirimleri gören insanlar otomobil almak için gittikleri bayilerde stokların tükenmesiyle Eylül ve Ekim ayında gelecek otomobilleri almak için sıraya girdiler.

4760 sayılı ÖTV kanununun 12. Maddesi gereğince ÖTV matrahlarının tespiti yeniden yapılmıştır.

- Diğerleri

- Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü geçmeyenler

- Özel tüketim vergisi matrahı 92.000 TL’ yi aşmayanlar % 45

- Özel tüketim vergisi matrahı 92.000 TL’ yi aşıp, 150.000 TL ‘yi aşmayanlar % 50

- Diğerleri % 80

2021 Temmuz Ayında Otomotiv Pazarı %45,3 Oranında Azalırken, Ocak - Temmuz Döneminde %29,6 Oranında Arttı.

DÜRÜSTLÜK: T.D.K sözlüğünde” doğruluk” olarak, diğer sözlüklerde “özü sözü bir olma” ‘’olanı olduğu gibi gösterme’’ olarak tanımlanır. Nereden çıktı bu konu diye sorabilirsiniz memnuniyetle anlatacağım.

Pandemi sonrası yaralarını sarmayan çalışan otomotiv endüstrisi şimdi de çip kriziyle boğuşuyor. Sorun her ne kadar otomotiv endüstrisinde daha yoğun hissedilse de aslında otomotiv endüstri ile birlikte akıllı telefonlara, oyun konsollarından, elektrik enerjisi çeviricilerine kadar tüm elektronik alanlarda etkili diyebiliriz.

Ülkemizde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, Ocak  - Haziran 2021 döneminde 2020 yılının aynı dönemine gire % 55,4 artarak 394.701 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2021 yılı Ocak – Haziran döneminde geçen yıla göre % 52,4 oranında artarak 310.325 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da % 67,2 artarak 84.376 adede çıkmış oldu.

22 – 29 Haziran 2021 tarih aralığında yaklaşık 120 bin Rus vatandaşı doğrudan Antalya bölgesine giriş yaptı. Bu tarih öncesi Ukrayna ve az miktarda Doğu Avrupa ülkesi turisti ile ayakta kalmaya çalışan ülkemiz derin bir nefes alarak, Haziran sonunu en fazla turist ağırlayan Akdeniz ülkesi olarak kapatmayı başardı.

Dünyanın birçok çevreci ülkesi ve son olarak ta Belçika 2030 yılında Dizel yakıtlı 2035 yılında da Benzin yakıtlı araçları kaldıracağını açıkladı. Açıklamalar peş peşe gelirken otomotiv sanayi üreticileri de çevreyi daha az kirletecek hatta kirletmeyecek araçlar üretmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

  • Rusların neredeyse 20 yıldır tatil alışkanlıklarında vazgeçemediği tek şehir Antalya, şöyle ki her 100 Rus vatandaşından 80’i bu ilimizi tercih ediyor.

 

Otomotiv Sanayi sektörünün ihracat sıralamasında ilk sırada yer alan Avrupa’da salgın hastalığın etkisinin azalmasıyla otomobil alımına talep arttı. Artan talep çip kriziyle boğuşan otomotiv sanayi sektörünün yüzünü güldürmeye başladı.