2.EL KRİZİ BİTMEYECEK

 

2.El Otomobil pazarı Ocak – Eylül 2021 dönemini geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda % 25 düşüşle 3 milyon 960 bin adetle kapattı. Düşüşün ana nedenini belirlemek için yılın ilk 9 aylık dönemini incelediğimizde, 2.el online pazarında 2 milyon 731 bin adet tekil ilan yayınlandığını ve ilanı yayınlanan araçların % 44 ünün satıldığını görüyoruz.

Dolayısıyla 2.El pazarının düşmesinin ilk 9 ayda ki en büyük nedeni araç bulunurluğunun az olması değil, artan 2.El araç fiyatları ve alım gücünün düşmesi diyebiliriz. Satılan 2.El otomobillerin % 80 inin 5 yaş ve üzerinde olması alım gücümüzün ne kadar azaldığının bize kanıtıdır.

Ekim ayında ise ilk 9 ayın aksine 2.El otomobil alımına talep arttı; sıfır otomobil alamayan tüketiciler, kurların artmasıyla sıfır otomobil fiyatlarının artacağını anlayıp, 2.El otomobil alımına yöneldiler. Bu seferde büyük bir sürprizle karşılaştılar 2.El araç online pazarında ilanda olan araçlar bir bir ilandan kaldırılmaya başladı. Zira Kasım ayında sıfır araçların fiyatlarının artacağını anlayan satıcılarda ellerindeki 2.El araçları daha yüksek fiyattan satabilmek için kasım ayını beklemeye karar verdiler. İşin etik ve ahlaki boyutunu varın sizler değerlendirin.

Otomotiv sektörü; Üretim, Yan Sanayi, Lojistik, Sıfır araç satışları, 2.El araç satışları, Satış sonrası hizmetleri, Araç kiralama hizmetleri, Sigorta hizmetlerini bir bütün olarak sunan dev bir zincir halkasından oluşmaktadır. Bu büyük zincirin halkalarının her biri en az bir diğeri kadar önemlidir. Eğer bir tanesi koparsa tüm halkanın gücünü zayıflatacağı gibi, tüm sistemin çalışma dengesini de bozabilir. Ülkemizde aynen böyle oldu sektör temsilcilerinin görüşleri alınmadan yapılan, ÖTV vergi sistemi değişikliği beklendiği üzere ithalatı düşürmediği gibi otomobili ihtiyaç olmaktan çıkarıp yatırım aracına dönüştürdü ve tüm alışılmış dengeleri alt üst etti.

Plan yapmakta zorlanırsan, başarısızlığı planlarsın; Beğendiğim özlü sözlerden biri olmasına rağmen kimin söylediği belli değildir. Ülkemizde otomotiv sektörünün durumunun özeti budur. Gelişmiş ülkeler otomotiv sektörünü minimum 3 yıllık planlarken, ülkemizde sektörün uyması gereken vergi sisteminin matematik sorularına taş çıkartırcasına karmaşık olması, 3 gün sonrasını planlamayı mümkün kılmadığından başarısızlık kaçınılmaz oluyor.