Ne dolar ne altın! Yatırımcının yüzünü güldürecek yeni enstrüman

Doların ve altının getirilerinden uzun vadede çok daha fazla getiri sunabilecek bir enstrümanı ekonomist Evren Devrim Zelyut gün yüzüne çıkardı. Zelyut, bu enstrümanın özellikle bu sektörün çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, neden dolar ve altından daha fazla getirisi detaylarıyla anlatarak uyarıda da bulundu.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut yatırımcıların yüzünü güldürecek gelişmeyi şöyle analiz etti. 

Zammı çakıyor vatandaşa vuruyor

"Ülkenin durumu kötü. Ama bir şeyi çıkartıyorum AKP'nin yarattığı modelde sermaye sahiplerinin durumu kötü değil. Yani paranız varsa bu iş size yarıyor. Nasıl yarıyor? Bu işten faydalanan iki kesim var. Bunlardan birincisi bankacılık sistemi, bankalar 14'le alıyor 25'le veriyor. Diğeri firmalar. Firmaların kârlılığında artması buradan geliyor. 24'le alıyor 60 enflasyonsa zammı çakıyor vatandaşa vuruyor. Ekonomi batıyor, altta vatandaş var. Sağ omuzunda bankalar, sol omuzunda firmalar, kafasının üstünde kamu var. Korkunç derecede sarayla, uçaklarla, yandaşlara 3-5 maaşla bir savurganlık vatandaşın üstüne çökmüş durum gibi bir benzetme yapılabilir.

Bu ortamda para nasıl kazanılır

Vatandaş boğulursa ne banka kalır ne firma kalır ne de kamu kalır. Dolasıyla burada vatandaşın boğulmaması lazım. Ama bunu AKP'de görecek vizyon var mı? Ben şahsen görmüyorum bunu. Neden? Vatandaşın üzerindeki en büyük yük enflasyonsa bunu hafifletmek için ne yapılıyor. Sadece dini motiflerle sabredin şükredin. Vatandaşın boğulmaması lazım. Çünkü vatandaş eşittir bir ekonomide taleptir. Eğer talep sıfırlanırsa bankada firmada iş yapamaz. Dolayısıyla çıkıp TÜSİAD Başkanı yada TÜSİAD'ın kurmayları şunu söylüyor 'geliri arttırmamız lazım' Bakın patronlar bunu söylüyor. Çünkü o toplam talep düşerse firmanın da bankanın da mevcudiyetinin bir anlamı kalmayacaktır. Sistem böyle giderken buradan nasıl para kazanılır belki ters gelebilir. Paraları olan insanlarda bunu korumak istiyorlar.  Eğer AKP böyle bir sistem getirdiyse burada bankalara ve uygun firmalara ortak olmak lazım. Vatandaş bir şekilde boğulursa bunlarda kalmaz. Vatandaş boğulmaya ramak kala seçimler gelecek. Seçimler bence vatandaşı kurtaracak ama çok su yutacak. Seçimlere kadar stratejimiz ise eğer iyi sektör yakalarsak kârlı firmalar yakalarsak bunlara ortak olmak lazım. Yani bunların hisse senetlerini almak lazım. Elbette borsa düşerken hisse senedi alın demiyorum. Burada giriş zamanlaması da önemli. 

Yatırımcıların yeni reçetesi 

Bu nedenle söyleyeceğim sektör ve şirketlerin hedef fiyatlar
1- Yatırım tavsiyesi değil.
2-Bu bir reçete sizin için yazılmış.
Ama bu reçeteyi doktorla beraber kullanın. Yani doktor ne derseniz. Gidin bir aracı kurumun araştırma departmanına oraya deyin ki böyle bir hedef fiyat duydum yada bana ortak olmamı tavsiye ettikleri böyle bir sektör var. Bu doğru mu değil mi diye benim teyidimi yaptırın. Belki de ben yanlış düşüncelere sahibim. Belki bu analiz yanlış olabilir. Mutlaka yatırım kararlarınızı verirken aracı kurumların uzmanlarına danışın." 

Dolar ve altını katlayacak sektör 

Doları altını üçe katlayacak sitemi açıklayan Zelyut, " İşte bu bankacılık sistemi. Tek geçerim. Çünkü neticede 14'le alıp 25'le satıyor. Tertemiz para kazanıyor. Ben banka kârlarına baktığımda anormal güzel kârlar var. Her şey dört dörtlük güzel bir şekilde gidiyor. Bana 'yazılarında, youtube'da bankacılık sektörünü çok anlatıyorsun çok övüyorsun ama biliyor musun bu banka bilançoları diğer bilançolar yarın enflasyon muhasebesine geçtiği zaman sen bu muhteşem kârları orada görebilecek misin. Bugün enflasyon muhasebesi yapılmış olsaydı bankaların öz kaynaklarının erozyona uğradığını görecektik'  dediler. 
Hakikaten mantıklı enflasyon muhasebesi yapılsa farklı finansal tablolarla karşılaşmamız doğru. Ancak burada hesap edilmeyen bir nokta var. Neden bankacılık sektörü diyorum.

 

Uyarıda bulundu

Tabi şunu da ekliyorum, endeks düşerken şunu, bunu alın demiyorum. Yatırım uzmanı ile doğru zamanda almanız ve uzun vadeli tutulması anlamında bunu söylüyorum. Enflasyon muhasebesi yaparak bankaların bir şekilde kârının daha düşeceğini elbette düşünebilirdik. Ama şöyle bir ayrıntı var eğer seçimlere 5 yıl kalsaydı, enflasyon tam gaz devam ederdi. Yani AKP modelinde kalsak enflasyon muhasebesine geçilir bu kârlarda azalır dolayısıyla hedef fiyatlar düşer. Ama AKP ekonomi yönetimi altında kalmayacağız.  Seçimler geliyor. Seçimlerde çok büyük şekilde bir değişim var karşımızda. Nedeni, tüketici güven endeksi yerin dibine girmiş durumda. Aynısını 2019'da İstanbul, Ankara seçimlerinde gördük. Dolayısıyla AKP gidiyor. Bu enflasyonu bir yıl çekeceğiz. Millet ittifakı geldiği zaman kurda düşecek, enflasyonda düşecek. Kur enflasyon niye düşecek, hiç bir şey yapmasalar bile güven geldiği için 50-60 milyar dolarlık tahvilden ve hisseden para kaçtı dışarıya. Bunlar girdiği zaman kuru düşürecek kur düşüncede enflasyon düşecek. Bankalarda firmalarda yabancı girişiyle zaten otomatik yükselir. Bir de enflasyon düştüğü zaman kârlılıkta artacağı için şuan görülen fiyatlar yakalanamaz.
O yüzden diyorum doların, altının üç katı filan bir potansiyel olacak. Ben şunu dedim mesela x bankanın grafiğine dolar bazlı bakın. Şu anki fiyatıyla dolar bazlı bakıldığında aradaki makasa bakıldığında 3 yada 4 katı. Bu yüzden 3-4 katı diyorum. Siyasi denklem muhtemel değişeceği için AKP'nin bu noktadan sonra oyunu çevirmesi imkansız. Çünkü kasada para yok, müthiş derecede giriş fiyatları arttı. Yani cin şişeden çıktı artık.

Tüm bankalar için geçerli

Enflasyonu düşürmesi için AKP'nin 5 yıla ihtiyacı var. Ve 50 milyar dolar rezervi kasaya koyması lazım. Dönülmez bir yola girildi. Ben gerçekten bankacılık sisteminin kârlı olacağına inanıyorum. Şimdi öz sermayeden yiyor olabilirler. Zaten neden bankacılık diyorum ölü fiyatlarla öz sermayeden yediği için. Atıyorum Yapı Kredi 4.80-4.90.Yapı Kredi'yi bu rakamlarda göremezsiniz ilerleyen dönemde. Yada İş Bankasını, Akbank'ı, Halk Bankası'nı, Vakıflar Bankası'nı. Bir banka demiyorum tüm bankacılık sektörünü söylüyorum. Bunlar ölü fiyatlarında. Yarın öbür gün bu işler düzeldiğinde zaten bu fiyat görülemez. Şu an bana öz sermayeyi yiyor, enflasyon muhasebesi diyenler bir yıl daha böyle gider. Şu an tarihi diplerinde yarın bu ülkede enflasyon ve kur düştüğünde bu fiyattan alanlar iyi para kazanır diye düşünüyorum. Bu görüşümü aracı kurumlardaki araştırma uzmanlarına anlatın. Onlarda onaylarsa alın"
dedi 

Haber Kategorisi
Özel Haber