CHP'li Akın iktidarın zam yalanını ortaya çıkardı

CHP'li Akın iktidarın zam yalanını ortaya çıkardı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iktidarın enerji fiyatlarındaki yalanını ortaya çıkardı.  Erdoğan ve yanındakiler ile birlikte enerji bakanının "Biz büyük fedakarlıklar yapıyoruz. Neden çünkü dünyada 4 kat 5 kat 6 kat enerji fiyatları arttı." demesini eleştiren Akın, bunların hepsi yalan diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP Ekonomi Masası TV'ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, AK Parti hükümetinin zam yalanlarının arkasındaki gerçeğe dair açıklamalar yaptı. 

İktidarın sarıldığı yalan 

CHP Başkan Yardımcısı Akın, iktidarın yalanlarına değinerek şunları söyledi; 
"İktidarın sarıldığı bir yalan var. Neden yalan diyorum. Çünkü hatırlarsanız AK Parti Genel Başkanı Erdoğan ve ardından tüm yanındakiler buna enerji bakanı da dahil şunu dedi; 'biz büyük fedakarlıklar yapıyoruz. Neden çünkü dünyada 4 kat 5 kat 6 kat enerji fiyatları arttı. Biz bunları vatandaşımıza yansıtmıyoruz' dediler. Defalarca dediler. 

İşte enerji fiyatlarındaki gerçekler

Peki 9 martta Avrupa İstatistik Ofisi ve Avrupa Merkez Bankası yaptığı açıklamada, 'bizim ülkelerimizde enerji enflasyonu yüzde 25'dir' dedi. O da yıllık aylık değil.  Üstünden OECD bir açıklama yaptı. OECD ülkelerinde yüzde 26 dedi. 

'Onlar vatandaşını enerjisiz bırakmadı'

Burada soru şu; Nerede kaldı sizin yalanlar. Hani 5 kat artmıştı. Ülkeler vatandaşlarına yansıtmadı. Yani enerjinin bir insan hakkı olduklarını bildikleri için vatandaşlarına yansıtmadılar. Ne yaptılar? Vatandaşlarına enerji çekleri verdiler. Enerji destekleme mekanizmaları kurdular. Vatandaşı enerjisiz bırakmadılar faturalarını ödenemez duruma getirmediler. Bizdekiler ne yaptı? Bir yılda yüzde 400 zam yaptı. 

Petrol fiyatları düştü zamlar düşmedi

Peki brent petrol fiyatlarına bakıyoruz. Brent petrol fiyatları yükselirken zamları yaptılar. E düştü peki yapılan zamlar ne oldu yerinde kaldı. 
İşin özeti şu; Yani vatandaşı müşteri gibi gören AK Parti zihniyeti ve saray iktidarı vatandaşın üzerinden vatandaşı bir vergi dairesi gibi görerek vatandaştan nemalanmıştır. Bu kabul edilecek bir şey değil. Türkiye'de derin yoksulluk derin yokluk var. Bunun üzerine enerji yoksulluğu enerji yokluğu da eklendi."

Doğalgaz fiyatında gerçekler ve zarara uğrayan Türkiye

Doğalgaz fiyatlarına da değinen Akın, "Biz doğalgaz buldukları zaman ilk twiti partimiz adına ben attım. Ancaksız, fakatsız, öylesiz, böylesiz çok mutlu olduk çok sevindik. 
Bundan sonrası vatandaşımıza ne vereceğimizdir. Ne verdiler? Zam üstüne zam verdiler. Ne yapabilirlerdi?

Doğalgaz anlaşması yaptığımız ülkelerle masaya oturup doğalgaz sözleşmelerini masaya yatırıp 'bizde artık bir üretici olacağız'. Onun için kazan kazan sistemiyle pazarlık yapabilirlerdi. Yapmadılar. 
'240 dolar olan doğalgazı bin 200 dolara aldılar'

Üstüne üstük yeterli kontratları da zamanında yapmadıkları için 240 bin metreküpü 240 dolar olan doğalgazı bin 200 dolara almak zorunda kaldılar. O da yetmedi, 61 milyar tüketimi olan ülkemizin kontratını 48 milyar metreküpte bırakma beceriksizliğini ortaya koydular.   Geri kalan ihtiyacın tamamını spot piyasalardan 250 dolarlardan alınacak olan doğalgazı 2 bin dolarlara alıp faturasını da sanayiciye vatandaşa ödettiler. 

Sonrada çıkıp vatandaşa 'dünyada pahalıydı bizde yaptık' yalanlarını söylemesinler. Bu bir yalandır. Bu bir stratejidir. Bu bir planlamadır. Bu bir öngörüdür. Ama siz, enerji politikalarınızı Rusya'ya teslim ederseniz , siz enerji politikalarınızı şirketlere teslim ederseniz, vatandaşın enerjide söz sahibi olmaması için neredeyse tamamını özelleştirirsiniz ki , Türkiye'de şu anda elektrik üretim kısmı neredeyse yüzde 90 'ı özelleşmiş durumda.

Dağıtımın yüzde 100'ü özelleşmiş durumda. Vatandaşın söz hakkı kalmadı, iktidarın konuşacak kelimesi kalmadı. Enerji şirketlerine lobilere teslim olmuş bir AK Parti iktidarı bir EPDK ve bir saray var. Böyle olunca vatandaş şirketlere teslim olmuş durumda. İktidar da bunları seyretmiş durumda"
dedi. 
 

ahmet akin

Haber Kategorisi
Özel Haber