Merkez Bankası rezervlerinde Rusya etkisi

Merkez Bankası rezervlerinde Rusya etkisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB)  Döviz rezervlerindeki artış geçen hafta da devam etti.

Merkez Bankası'nın brüt rezervi geçen hafta 7,3 milyar dolarlık artışla 108,6 milyar dolara yükseldi. İki haftada kaydedilen 10,3 milyar dolarlık artışta Rusya'nın Akkuyu için gönderdiği paranın etkili olduğu tahmin ediliyor.

TCMB verilerine göre brüt rezervler 5 Ağustos haftasında 7,4 milyar dolar artışla 108,6 milyar dolara yükseldi. Rezervlerdeki bu artış Ağustos 2021'den bu yana en yüksek artış olarak kaydedildi.

Rezervler açısından da takip edilen kur korumalı mevduat aynı dönemde 1,17 trilyon TL'ye yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin geçen hafta Çarşamba günü katıldığı bir yayında rezervlerin arttığını belirtmişti.

Şirketlerin döviz mevduatlarında rekor artış

Öte yandan şirketlerin döviz mevduatlarında yükseliş ivmesi devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre şirketlerin döviz mevduatları 5 Ağustos haftasında 4,5 milyar dolar artarak rekor yükseliş kaydetti.

Bankalardaki kur korumalı mevduat (KKM) tutarı geçen hafta 36 milyar TL’lik artışla 1 trilyon 170 milyar TL’ye ulaştı. TCMB verilerine göre 5 Ağustos haftasında tüzel kişilerin döviz mevduatları 4,5 milyar dolar artışla 85,2 milyar dolara çıktı. Böylelikle haftalık değişim bazında rekor kırıldı. Parite etkisinden arındırıldığında tüzel kişilerin döviz mevduatlarının da 4,3 milyar dolar arttığı izlendi.

Kur Korumalı Mevduat hesaplarında KKM’nin toplam mevduat içindeki payı yüzde 15,4 olurken, mevduat dahil dolarizasyon yüzde 72, mevduat hariç dolarizasyon yüzde 56,6 olarak kayıtlara geçti.

Haber Kategorisi
Güncel