Kredilerde yeni sorun!

Kredi talepleri gün geçtikçe artıyor. Kredi almalarda ise her geçen gün yeni sorunlarla karşılaşılıyor. 

Eskişehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Suat Er, aynı zamanda esnafın kefil bulmakta zorlandığını ifade etti.

Sözcü'den haberine göre, 7 ay içerisinde 534 esnafa, 145 milyon para dağıtıldığını ifade eden Er, “300 milyon da dağıtabilirdik, neden 145 milyon derseniz, bugün 350 bin TL isteyen kişi, istihbarat sonucu 100 bin TL’ye düşürür. Çünkü alma ve ödeme gücü yok” dedi.

“Artık bu saatten sonra esnaf kefil olmuyor, babası oğluna kefil olmuyor” diyen Er, “50 bin TL’ye kadar 2 kefil ile veriyoruz, 50 bin TL’den yukarısına 350 bin TL’ye kadar ipotek rehin ve bir kefil şartıyla veriyoruz. Esnafın zorlandığı kefil bulmak. Yani bugün burada biz emeklinin dışında memur, işçi, esnaf bu saydıklarımın hepsini kefil alabiliyoruz” diye konuştu.

Kredi kartı borçları

Esnafa her türlü kolaylığı ve yardımı yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Er, şunları söyledi: “Sicilinde bozuk sicil affı olmadığı için çeki vurulmuş kredi kartlarına borçları var, bağ kur borcunu ödeyememiş, vergi dairesine haciz var. Bunlardan dolayı bu göndermiş olduğumuz dosya bankadan geri dönüyor. Esnaf bu konuda da zorlanıyor. Bankalarda verilen kredilerin ödeme taksitleri 24 ay. Yani 6 ay vadeli bir kredi veren banka yok. Bizim 4-5 yıl vadeli esnafın isteğine göre ödeme planımız var. 350 bin TL limitimiz var. Sıfır araç alacaklara 1 milyon, iş yeri alacaklara 1 milyon gibi bir kredimiz var, 7 yıl ödemeli. Faizimiz yıllık 9,5." 

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
Eskişehir Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi
kredi
Esnaf kredisi