Konutta son çare de çare değil!

Artan girdi maliyetleri inşaat maliyetlerini yukarı çekiyor, enflasyon nedeni ile konut yatırım ürünü haline geliyor, milyonlarca göçmen konuta talebi artırıyor ve doğal olarak satılık kiralık fiyatları uçuşa geçiyor. AKP hükümeti ise ana sorunu çözmek yerine yandan dolaşıyor.

 

Türkiye'de enflasyonun artması inşaat maliyetlerini de vurarak fiyatları yukarı çekti. Enflasyonla paranın kaydığı bir alan da konut olunca fiyatlar uçtu. AKP'den konutta ana sorun olan enflasyonu çözmek yerine yine boş bir çözüm geldi. 

İktidar, son açıkladığı ucuz konut projesiyle kiralık ve satılık emlak fiyatlarının düşüşe geçtiği iddia ediyor. Hatta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te yaptığı açıklamada “Şuna inanın. Bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem konut fiyatları hem kiralarda düşüş başladı” dedi. Ancak gerçek öyle değil.

Son olarak AKP'den yeni bir hamle geldi buna göre; ofis- büro amaçlı yapı kullanma izni düzenlenmiş olan yapılarda, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sonuçlanmak kaydı ile konut kullanım oranı yüzde 80’i geçmeyecek şekilde tadilat ruhsatı düzenlenebilecek.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından duyurdu. Buna göre; 

Ticaret konut parsellerinde yer alan iskân almış veya henüz inşa aşamasında olan ofis kullanımlı bağımsız bölümlerin, parseldeki toplam “Konut Kullanımı” yüzde 80’i geçmeyecek şekilde 01.07.2023 tarihine kadar konuta dönüşebilmesine imkân sağlanacak.

Bu sayede; yapılan araştırmalara göre sadece İstanbul’da konut ve ticaret alanlarında bulunup satılamayan veya kiralanamayan yaklaşık 1.5 milyon metrekare ülke genelinde ise 4 milyon metrekare ofisin talep edilmesi halinde konuta dönüşebilmesinin yolu açıldı.

Uzmanlar düzenleme ile en fazla 30-40 bin konutun arz edileceğini ancak bunun da yetersiz olacağı ve fiyatlarının yüksek kalarak orta gelirin ulaşamayacağı bir durumun oluşacağı belirtildi. 

Haber Kategorisi
Güncel