Libya'dan Türkiye'ye çağrı

Libya'dan Türkiye'ye yabancı güçlerin ülkeden çıkartılması için çağrı yapıldı

 

Libya Türkiye'ye Trablus'a saldıran Halife Hafter ile mücadele için ülkeye getirilen yabancı unsurların geri çekilmesi gerektiğini vurguladı. 

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, ülkesindeki 20 bin kadar yabancı güç ve paralı askerin varlığının sonlandırılması için Türkiye'ye iş birliği çağrısında bulundu.

Menguş, "Türkiye'ye Güvenlik Konseyi'nin bütün kararlarını uygulamak için gerekli adımları atması ve bütün yabancı kuvvetlerin ve paralı askerlerin Libya topraklarından çıkarılması için birlikte işbirliği yapması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Menguş, Trablus'taki görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

AP haber ajansı, Libya Dışişleri Bakanı'nın bu ifadelerinin Halife Hafter güçleri tarafından 2019 yılında saldırıya uğrayan başkent Trablus'u savunmak için buradaki askerlerle birlikte savaşmak üzere birlikler ve Suriye'den paralı askerler gönderen Türkiye'ye bir sitem olarak nitelendirdiğini yazdı.

Uzmanlar Libya'nın Türkiye'nin Akdeniz politikasında oldukça önemli bir ülke olduğunu, Türkiye'nin burada kontrol kaybı yaşaması halinde Akdeniz'deki çıkarlarının olumsuz yönde etkileneceğini vurguluyorlar.

Haber Kategorisi
Siyaset