Dolar/TL'yi bekleyen tehlike!

Dolar/TL'yi bekleyen tehlike!

FED'in faiz artırım ve parayı geri çekme döngüsüne girmesi, piyasalarda beklenen fırtınayla karşı karşıya kalındı. Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar/TL'de  yaşanabilecek acı tabloyu gerekçeleriyle analiz etti. 

Ekonomist Zelyut bugün Yeniçağ'daki köşesinde dolar/TL'deki kırılmaları maddeler halinde şöyle dile getirdi.

Cayır cayır dolar yakıyorlar!

Merkez Bankası bilançosuna baktığımızda 5 mayıs günü net rezervlerimiz -58 milyar dolardı. 10 mayıs itibari ile baktığımızda ise rakam kötüleşerek -61,7 milyar dolar oldu. Peki hafta sonu hariç tutulursa 4 işgününde ne oldu da rezerv 3,7 milyar dolar daha eksiye döndü?

Söyleyeyim: Bu 15 savunmasında dört günlük yakılan dolar miktarıdır. Rakamın vade uzadığında çok daha büyük miktarlara gittiğini de biliyoruz.

15'in kırılacağını okurlarımıza haftalar öncesinde söylemiştik. Gerekçelerimiz ise çok basitti;

1 - Türkiye dedikleri gibi bir ihracat mucizesi yaşamıyor. İlk dört ayda açık 32,5 milyar dolar olmuştur. Peki bu açık nasıl yerine konacaktır?

2 - Amerikalılar faiz artırarak küresel manada doları değerlendirirken, Türkiye'de borsadan ve tahvilden çıkan yabancı yatırımcılar, ABD tahvillerine dönmektedir. Bu çıkış ise dolar talebini ve bağlı olarak kuru artırmıştır.

3 - Öfkeyi bir siyaset dili olarak kullanan AKP, 2018 sonrası iç ve dış yatırımcı güvenini bitirmiş, siyasi polemikler ve gerginlikler ile Türk borsası ve tahvillerini satıp kaçan yabancılar beraberinde 65 milyar dolar götürmüşlerdir. Azalan dolar miktarı da kuru yukarı çekmiştir.

4 - Hükümetin savurgan harcamaları, çılgınca yapılan faiz indirimleri kuru yukarı çekmiş, bunu engellemek için verilen faiz Hazineye büyük yük oluşturmuş, Hazine ise tefecilere vereceği parayı zamlarla halktan toplamıştır. Zamlar enflasyon yaratmış, enflasyon ise Lira'nın değerini düşürmüştür.

Netice itibari ile FED'in faiz artırım ve parayı geri çekme döngüsüne girmesi, piyasalarda beklediğimiz fırtınayı karşımıza çıkarmıştır. Bu atmosferde AKP'nin betoncu, ithalatçı ekonomi modelinin ülkeyi dolar/TL'de yeni rekor seviyelerine taşıması doğal bir sonuçtur.

Haber Kategorisi
Özel Haber