Ziraat bankası eski müdüründen paraların sırrı

Ziraat bankası eski müdüründen paraların sırrı

Türkiye'ye Rus parası, Suudi parası geldi iddiaları tartışılmaya devem edilirken Ziraat Bankası eski müdürü Prof. Dr. Prof. Dr. Şenol Babuşcu, paranın geldiği ülkeleri ve miktarını açıklayarak 100 milyar dolara değindi.

Prof. Dr. Şenol Babuşçu gelen paranın miktarını ve geldiği ülkeleri açıklayarak rezervlerdeki artışın sırrını çözdü.

Babuşcu “Son 15 gündür rezervlerdeki artış 6-7 milyar dolar arasında. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haftada 3 milyar dolar geleceğini söylemişti. Birkaç hafta daha devam edecek. 2-3 milyar dolar daha gelecek. Rusya ve Ukrayna'dan geldiğini düşünüyorum. Muhtemelen Rusya.

Türkiye'nin seçime kadar minimum 50, maksimum 100 milyar dolar civarında bir paraya ihtiyacı var. Seçime 10 ay var. Her ay dövize müdahale ve döviz istikrarı için 10 milyar dolar kaynak gerekiyor. Toplam 100 milyar dolar yapıyor ama 60-70 milyar dolar da olsa seçime kadar kazasız belasız gidilebilir. Bu da AK Parti için seçimde bir avantaj yaratır." dedi.

"Vatandaşa bir faydası olacağını sanmıyorum"  diyen Babuşcu "Sadece kurları istikrarda tutup enflasyonun artış hızının yavaşlamasını sağlayabilir. Güven gerekiyor. Güveni de sağlayabilecek bir yöntem yok. Bence Arap ülkeleriyle SWAP anlaşmaları deneyecekler ya da uluslararası finans piyasalarından borç bulacaklar. Arap ülkeleri vermemekte direnebilirler. Uluslararası piyasalardan borç bulsalar bile maliyeti yüksek olur.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Türkiye'ye Rusya ve Ukrayna'dan para geldiğini belirterek, son 15 günde rezervlerdeki artışın 6-7 milyar doları bulduğunu söyledi. Babuşcu “Seçime 10 ay var. Her ay dövize müdahale ve döviz istikrarı için 10 milyar dolar kaynak gerekiyor. Bu da toplam 100 milyar dolar yapar. Ama 60-70 milyar dolar da olsa seçime kadar kazasız belasız gidilebilir” diye konuştu.

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
türkiye
rusya
rezerv