Merkez Bankası'ndan döviz satışına mola

Merkez Bankası'ndan döviz satışına mola

Son Dakika... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayında kamu iktisadi teşebbüslerine (KİT) Döviz satışı gerçekleştirmedi.

TCMB 10 ayın ardından ilk kez kamu iktisadi teşebbüslerine doğrudan döviz satışı gerçekleştirmedi.10 ay sonra ilk kez KİT'lere döviz satışı gerçekleşmemiş oldu.

18 milyar dolar

Bir önceki ayda da KİT'lere sınırlı satış gerçekleşmişti. Haziran ayında KİT'lere 105 milyon dolarlık döviz satışı yapılmış, bu da son bir buçuk yılın en düşük rakamı olarak kayda geçmişti. Bu yılın ilk 6 ayında KİT'lere yaklaşık 18 milyar dolarlık satış gerçekleşti.

BOTAŞ'a yapılıyor

TCMB’nin KİT’lere döviz satışının büyük kısmı doğalgaz ithalatı yapan BOTAŞ’a yapılıyor. Yaz aylarında doğalgaz ithalatının düşmesiyle döviz ihtiyacında da azalma gerçekleşti. TCMB Haziran aylarında son 5 yılda KİT’lere ortalama 390 milyon dolarlık satış gerçekleştirmişti. Bu yıl gerçekleşen 105 milyon dolarlık TCMB satışı, BOTAŞ’ın ortalama döviz ihtiyacının altında bulunuyor.

Döviz satışı yapılmadı

TCMB’nin BOTAŞ’a 2015-2020 yılı arasında toplam döviz satışı ise 45 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Aralık 2014 tarihinde KİT'lere döviz satışına başlayan TCMB 2021'in Ocak-Mayıs ve Temmuz-Eylül aylarında bu kategoride döviz satışı gerçekleştirmemişti.

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
son dakika
tcmb
döviz