Küresel piyasaların gözü bu hafta kritik enflasyon verisinde

Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyonunda

Geçen hafta jeopolitik riskler ile beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve şirket finansal sonuçlarıyla yön bulan küresel piyasalarda, gelecek hafta yurt içinde ödemeler dengesi ve sanayi üretim endeksi, yurt dışında ise ABD, Çin ve Almanya’da enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Gelecek hafta yurt içinde ödemeler dengesi ve sanayi üretim endeksi, yurt dışında ise ABD, Çin ve Almanya'da enflasyon başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Geçen hafta merakla beklenen ve ABD’de yaşanan teknik resesyonun gerçek olup olmadığına dair önemli bir kanıt olarak nitelendirilen istihdam raporu verilerinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesi ve işgücü piyasasında “sürpriz” toparlanmaya işaret etmesiyle pay piyasaları haftayı kararsız tamamladı.

Tüm bu gelişmelerle haftalık bazda New York borsası ve Avrupa borsalarında ortalama yüzde 2,2 yükseliş yaşanırken Asya borsaları karışık seyretti.

ABD’nin tarım dışı istihdam raporu verilerinin ardından tahvil piyasasında satışlar hız kazanırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,65 seviyesinden başladığı haftayı yüzde 2,83’ten tamamladı. Dolar endeksi ise haftalık bazda yüzde 0,7’lik artışla 106,6’ya yükseldi.

Altının ons fiyatı 1.795 dolarla bir ayın en yüksek seviyesini test etti, Brent petrolün varil fiyatı da 92,2 dolarla 21 Şubat’tan bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Analistler, istihdam verisinin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda FED’in eylül toplantısında yüzde 33,5 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 66,5 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gitmesinin beklendiğini ifade etti.

Bu gelişmelerle geçen hafta cuma günü pay piyasalarında oynaklığın artmasına karşın hafta boyunca beklentilerin üzerinde açıklanan veri ve şirket finansal sonuçlarının etkisi ile New York borsasında haftalık bazda Nasdaq Teknoloji endeksi yüzde 4,07, S&P 500 endeksi yüzde 1,79 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,84 değer kazandı.

Gelecek hafta yatırımcılar, ABD’nin temmuz ayı enflasyon verilerini takip edecek. Haziranda yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan verinin, temmuzda yüzde 8,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Cuma günü endeksler yönünü ABD’nin tarım dışı istihdam verileri ile negatife çevirse de haftalık bazda Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 2,20, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,10 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,29 yükseldi.

Avro/dolar paritesinin 1-1,03 bandında dalgalı bir seyir izlediği haftada, sterlin/dolar paritesi yüzde 0,9’luk değer kaybıyla 1,2073’ten tamamladı.

Gelecek hafta Avrupa’da yatırımcılar, Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve Sentix Güven Endeksi’nin yanı sıra Almanya’da enflasyon ile İngiltere’de büyüme ve sanayi üretimini takip edecek

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
küresel piyasalar
abd
enflasyon