FED Kurmayları farklı görüşlerde

ABD'de son gelen enflasyon 30 yılın zirvesinde olmasına rağmen FED kurmayları arasında durumun kalıcı ya da geçici olacağına dair bir görüş birliği yok.

 

Geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyon verisinin 1990’dan bu yana en yüksek seviyede açıklanmasının ardından Fed’in varlık alımlarının azaltımını hızlandırıp hızlandırmayacağı, faiz artırımlarını da öne çekip çekmeyeceği tartışılıyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyondaki yükselişin geçici olmasını beklediğini, bu nedenle ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona karşı aşırı tepki göstermemesi gerektiğini söyledi. Pazar günü CBS yayınına katılan Kashkari, “Ailelerin ödediği yüksek fiyatlar gerçek ve insanlar gerçekten bu sıkıntıyı şu anda yaşıyorlar. Bunu çok ciddiye almalıyız ancak benim görüşüm sıkıntı ne kadar gerçek olsa da geçici bazı faktörlere aşırı reaksiyon vermemeliyiz” diye konuştu.

Ancak herkes bu görüşte değil. Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, enflasyonun geldiği nokta itibarıyla, yeniden yüzde 2 bandına düşmesi için kayda değer bir politika ayarlaması ya da ekonomiyi yavaşlatacak talihsiz bir gelişme olması gerekeceğini öngördü.

Mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen da yükselen fiyatları kontrol altına almanın yolunun Kovid’i kontrol altına almak olacağını belirtti ve enflasyonun 2022’nin ikinci yarısında hız keseceği tahminini yineledi.

Morgan Stanley’in aralarında Andrew Sheets’in de olduğu ekonomist ve stratejistleri ise Fed’in varlık alımlarını gelecek yıl ortalarında sona erdirdikten sonra en erken 2023’te faiz artırımına gideceğini düşünüyorlar. Pazar günü yayımlanan raporda Sheets, ABD’de enflasyonun hız kesmesini ve istihdama katılımın kesintisiz şekilde artmasını beklediklerini ve ekonominin gelecek yıl %4,6 büyüyeceğini öngördüklerini belirtti.

Rapor bankanın CEO’su James Gorman’ın açıklamalarına göre çok daha “güvercin”. Gorman geçen ay Fed’e 2022’nin ilk çeyreğinde “harekete geçme” çağrısı yapmıştı. Paranın şu anda biraz fazla “bedava ve erişilebilir” olduğunu söyleyen Gorman geçmişte de bankasının ekonomistlerinden farklı ve daha şahin ifadeler kullanmıştı.

Haber Kategorisi
Güncel