Ekonomide riskli en büyük şeytan üçgeni

Ekonomide en büyük riskli şeytan üçgeni

Dünyanın önde gelen ekonomistleri, ekonomi için tehdit oluşturan en büyük riskleri sıraladı.

Eski IMF yöneticilerinden Nobel ödüllü ekonomistlere kadar alanında uzman birçok kişi küresel ekonomi için tehdit oluşturan en büyük riskleri sıraladı. Ekonomiler için en büyük risklerin başında enflasyon, resesyon ve stagflasyon var..

Uzmanlara göre küresel Merkez Bankaları'nın uzun yıllardır görülen en yüksek enflasyon karşısında uyguladığı sıkı para politikaları, bu politikaların büyümeye olumsuz etkileri, Ukrayna'da devam eden savaş, gıda krizi, iklim değişikliği küresel ekonomi için en büyük risklerin başında geliyor.

Dünyanın en uzun süre MB Başkanı görevi yapan Romanya MB Başkanı Mugur Isarescu: "En büyük risk stagflasyon. 1970'li yıllarda yaşanan stagflasyonu hatırlıyorum. 10 yıl sürmüştü. Ancak o dönemki şok sanırım daha azdı. Petrolün varil fiyatı 1 dolardan 10 dolara yükselmişti. Ekonomik, mali ve parasal politikalarla bu şokun üstesinden gelmek kolay olmuyor. Hepimiz çözüm arayışındayız. Faizi yüzde 16-20'lere yükseltmek tek başına bu çözümlerden biri değil, ancak enflasyonun yükseldiği bir ortamda bazı ülkelerin yaptığı gibi faiz düşürmek de çözüm değil. Küresel çapta resesyondan kaçınmak çok zor olacak."

JPMorgan Varlık Yönetimi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Şef Stratejisti Karen Ward : "En büyük aşağı yönlü risk, yavaşlayan ekonomik aktivitenin enflasyonu yavaşlatmaması. Talepteki azalma ve tüketici fiyatlarında gerileme devam ettikçe merkez bankalarının frene çok hızlı basması gerekmeyecek ve yumuşak iniş yapabilecek. Eğer enflasyonda yapışkanlık sürerse aşağı yönlü gidişat daha belirgin olacak. Bu da Merkez Bankaları ile hükümetler arasındaki çatışmaya neden olacak."

Ohio State Üniversitesi Ekonomi Profesörü Trevon Logan: "En büyük risk enflasyon. Fiyatlardaki yükseliş herkesin alım gücünü eritiyor. Bu tüketicilere zarar verirken harcamaların azalması büyümeye de sekte vurabilir. İkinci risk enflasyonu düşürmek için yapılan parasal sıkılaşmayla talebin azalıp, işsizliğin artması. Üçüncü olarak ekonomi 197-80'lerde olduğundan farklı. Sıkı para politikasının ekonomiye nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Fed fon faizi nerede olacak? Bu politika riski. Her 2 yönde de yapılacak büyük hataların önemli etkileri olabilir."

Citigroup Latin Amerika Şef Ekonomisti Ernesto Revilla: "Kısa vadede Fed konusunda endişeliyim. 12-18 aylık dönemde Latin Amerika'daki risklerin çoğu buradan gelecek. Büyümenin düşeceğinden ve enflasyonun yükseleceğinden kaygılıyım. Orta vadede Latin Amerika'nın yeni bir büyüme hikayesi bulup bulmayacağından şüpheliyim. Dünya Çin'in daha az büyüdüğü, küreselleşmenin azaldığı daha zorlu bir senaryoya ilerliyor."

 

Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurence Boone:  "Dünya ve özellikle Avrupa'nın bugün karşı karşıya olduğu en büyük ekonomik risk enerji ve gıda krizi. Fiyatlardaki büyük artış sadece yoksul kesimin değil, orta-alt gelir grubunun da bunlara ulaşımını zorlaştırıyor. Karşı karşıya olduğumuz en büyük risklerden biri de Orta Doğu ve Avrupa'da açlık krizi. Enerji arzındaki sıkıntılar nedeniyle bu kış değil, sonraki kış zorluklar yaşanacak. Bu da Avrupa'da sosyal çalkantı riskini artıracak."

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
enflasyon
Resesyon ve stagflasyon