Almanya şoka girdi! Türk işçiler için süre daraldı

Almanya şoka girdi! Türk işçiler için süre daraldı

Berlin yönetimi, havalimanlarındaki kaos görüntülerini ortadan kaldırmak için Türkiye başta olmak üzere, yurt dışından geçici işçi getirmeye onay verdi. Söz konusu Avrupa ülkesinde aylık 2 bin 500 euro maaşla istihdam edilmek üzere Türkiye'de ilan yayınlandı ancak beklenen ilgiyi görmedi.

Seyahat kaosunun en çok etkilediği ülkelerden biri olan Almanya'da durumu rahatlatmak için Türk çalışanlara yönelik talep sürerken, havalimanlarında beklenenden daha az Türk işçinin çalışmaya başladığı duyuruldu. Yetkililer, Türkler için iş başvuru süreçlerinin kısaldığına dikkat çekerken, bazı havalimanlarında çalışan arayışı da sürüyor.

Alman basını, havalimanında büyük bir personel yaşandığını belirtirken, beklenenden az Türk işçi geldiğine dikkat çekti. Halen bazı havalimanlarının Türk işçi beklediği kaydedildi.

Rheinische Post gazetesi "Almanya'daki havalimanları için Türkiye'den gelen yardımcılar nerede?" diye sordu. Haberde, "en az 2 bin geçici işçinin, Türkiye'den gelip, Alman havalimanlarındaki kaosu hafifletmemesi gerektiği" vurgulandı.

Son olarak Düsseldorf Havalimanı, kaos nedeniyle çalışan alımlarını hızlandırdıklarını duyurdu. Almanya’da hükümet, 2 bine yakın Türk’ün çalışan olarak gelmesini sağlayacak planı 6 Temmuz’da onaylamıştı. Başlangıçta beklenen işçi sayısı 2 bin olduğuna vurgu yapılırken, bu sayısının günden güne düştüğü belirtildi. Richter buna neden olarak, Almanya’nın personel bulmaya başlamasını gösterdi. Bu yüzden Türkiye’de beklenen işçi sayısı 500 kişiye kadar düştü.

Almanya’da yer hizmetleri sağlayıcıları işverenler derneği başkanı Thomas Richter, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’den 145, belki 150 çalışan yardıma gelecek” dedi. Bu kişilerin özellikle Nürnberg ve Münih havaalanlarında görevlendirileceğini duyurdu.

 

Haber Kategorisi
Güncel
Etiketler
avrupa
almanya
Koronavirüsü
İçci