TUİK şapkadan tavşan çıkardı!

ABD ve AB’de enflasyon artıyor, Türkiye’de düşüyor!

 

Salgınla beraber üretim süreçlerinin yara alması, lojistik akışın duraklaması, emtia fiyatlarının yukarı gitmesi, gıda ürünlerine oluşan talep küresel manada enflasyonu yukarı çekti.

Özellikle Türkiye’de dışa bağlı üretim olduğu için dolar-euro yukarı giderken enflasyonun düşmesine imkan yok. Ancak TUİK  bu sabah bir mucizeye imza attı. TUİK’in iddiasına göre, “TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,13 artış gerçekleşti.”

grafik

Amerika ve AB’de enflasyon artarken Türkiye’de nasıl düştüğünü tartışmayalım. Ancak Türkiye’de üretici fiyatlarına baktığımızda bakın TUİK ne diyor: “Yİ-ÜFE (2003=100) 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %3,92, bir önceki yılın Aralık ayına göre %17,34, bir önceki yılın aynı ayına göre %38,33 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,24 artış gösterdi.”

grafik

Bir ülkede üreticide fiyatlar %38 artarken tüketicide nasıl düşüyor?

1-Ya firmalar bilmediğimiz bir kaynak buldular.

2-Ya firmalar kredi kullanıyor ama bu işin sonu iflasa gider.

3-Ya da TUİK rakamı traşlanmış.

Bütün bu olanların CB Erdoğan’ın faiz indirimleri başlayacak sözü arkasına gelmesi de oldukça manidar. Çünkü faizin inmesi için enflasyonun önceden inmesi gerekiyor.

Bu noktada Alaattin Aktaş’ın attığı tweet’e de bakmakta fayda var, bakın ne diyor sayın Aktaş: “TÜİK'in "şahane" veri tabanı ve yeni web sitesi ilk olarak yine TÜİK'i vurdu ve %0.89 olarak açıklanan mayıs ayı TÜFE artışı merkezi dağıtım sisteminde %1.44 olarak yer aldı. TÜİK %1.44'ün dağıtım sistemine nasıl girdiğini belirlemeye çalışıyor. Hata kısa sürede düzeltilecek.”

Merkezi dağıtım sistemine unutulup gerçek rakam girilirken yoksa açıklanan rakam düzeltildi mi? Bilinen bir şey var ki, TUİK’in enflasyon rakamı yaşamın gerçeklerine uymuyor.

Haber Kategorisi
Ekonomi