Merkez Bankası gerçekleri görmek istemiyor!

Merkez Bankası gerçekleri görmek istemiyor

Flaş Gelişme... Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti tutanaklarını yayımladı. Tutanaklarda enflasyon nedenlerine değinirken sorunun ana kaynağı olan sanayi ve tarım politikalarına değinmeyerek sorunun yine çözümsüz kalacağını gösterdi.

TCMB Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti tutanakları enflasyonun ülkemizde AKP ekonomi yönetimi ile neden düşmeyeceğini bir daha gösterdi. Merkez Bankası’na göre enflasyonun nedenleri şunlar:

*Jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları,
*Ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, 
*Küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları,

Merkez Bankası bu gerekçeleri sayarken faizlerin düşük tutulması sonucu artan kura bağlı olarak fiyatların uçtuğunu unutmuş. 20 yıldır dışa bağlı sanayi dolar arttıkça kullandığı yarı mamul maliyetinin artması nedeni ile enflasyonun ana kaynağı oldu. Dışa bağlı yani ithalatçı üretim rezervleri bitirerek dolar kıtlığı yarattı ve kur krizini beraberinde getirdi.
Ayrıca tarımın da ihmal edilmesi üretilen tarımsal ürünlerin düşmesi nedeni ile fiyatları yukarı çıkardı. Buğday, mercimek, fasulye bile dışarıdan alınırken fiyatlar nasıl düşecekti?

Dünyada merkez bankaları enflasyonu yükselten politikalara karşı hükümete mektup yazarak onları ikaz eder. Ancak bizim bankamız ise gözlerini kapatıp siyasi iradenin yoluna çıkmamayı tercih ediyor. Bu durum ise bankanın ana görevi olan enflasyonun düşürülmesi konusunda başarısız olmasını sağlıyor.  
Merkez Bankamız halkın tarafını tutmalıdır.

Siyasi otoritenin değil. Banka faiz ve para miktarını ayarlama konusunda bağımsız olursa ancak o zaman enflasyonu düşürme görevini başaracaktır.

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
türkiye cumhuriyeti merkez bankası
TCMB) Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti