Lira'ya kötü haber: FED Başkanları kararı verdi!

ABD Merkez Bankası FED Başkanları enflasyona karşı harekete geçecek. Faiz artışları ise Dolar/TL değerini yukarı çekecek

Fed Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, Senato Bankacılık Komitesi üyelerine ülkedeki enflasyon verileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Brainard konuşmasında, Fed’in mevcut ekonomik genişlemeyi devam ettirebilmesi için üstesinden gelmesi gereken "en önemli görevin" enflasyonu kontrol etmek olduğunu söyledi.

Konuşmasında, Fed’in politik baskılardan bağımsız karar almaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Brainard, “Fed, enflasyonu kontrol etmek ve düşürmek için etkili araçlara sahip, Fed’in politikalarının enflasyonu düşüreceğine inanıyorum.” dedi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Milwaukee Business Journal tarafından düzenlenen bir etkinlikte enflasyon ve faiz artışına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Fed politika yapıcıları bu yıl faiz oranlarının iki, üç veya dört kez artırılması gerektiğine "güçlü bir şekilde" inanıyor.” dedi.

Para politikasının tarafsıza yakın bir şekilde ayarlanması gerektiğini belirten Evans, ülkedeki mevcut para politikasının yüksek enflasyon için "iyi bir konumda olmadığını" söyledi.

Evans konuşmasında, ABD’deki enflasyon oranını tekrar hedef seviyelere indirmenin de zaman alacağını kaydetti.

Haber Kategorisi
Ekonomi