Kırılgan 3 para biriminde resesyon tehlikesi!

Kırılgan 3 para biriminde resesyon tehlikesi!

Ukrayna'daki istiladan darbe alan Doğu Avrupa paraları, Euro Bölgesi'nde yaklaşan resesyondan da olumsuz etkilenebilir.

Goldman Sachs Group, Fidelity International ve InTouch Capital Markets tüm gelişen ülke paraları arasında euro'daki olası düşüşten en fazla Doğu Avrupa para birimlerinin etkileneceği tahminini yaptı.

TL de hariç tutuldu

Bloomberg tarafından elde edilen verilere göre traderlar, ruble ve TL hariç tutulduğunda gelişen piyasalarda Macar forinti, Polonya zlotisi, Çek korunası için düşüş beklentisinde.

En kırılgan paralar

19 üyeli Euro Bölgesi'nde azalan talebe karşı bu 3 para birimi en kırılgan paralar olarak görülüyor. Zloti ve koruna'da dolara karşı daha fazla düşüş bekleyen Londra'daki Fidelity International'da para yöneticisi olan Paul Greener "Doğu Avrupa para birimleri için negatif ve temkinliyiz. Doğu Avrupa, para birimleri açısından gelişen piyasalardaki en hassas bölge" dedi.

Euro/Dolar paritesi 

Goldman Sachs stratejistleri bir raporunda Euro/Dolar'ın uzun süre 1'in altında kalması durumunda en düşük düşüşün bölge paralarında olacağı tahminini paylaştı. InTouch Capital Markets Kur Analisti Piotr Matys de "Bu noktada Avrupa çok kırılgan durumda, bu nedenle Merkez ve Doğu Avrupa paralarının euro/dolar'daki düşüş karşısında en kırılgan paralar olacağını varsaymak makul" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'daki istilanın başladığı Şubat ayından bu yana forint dolara karşı yüzde 17, euroya karşı yüzde 8,2 düştü. Bu dönemde zloti dolara karşı yüzde 12, koruna yüzde 9,5 değer kaybetti.

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
Goldman Sachs Group
Doğu Avrupa para birimleri
Macar forinti
Polonya zlotisi