Enflasyon Tahvilleri Vurdu

Amerika'da enflasyonun tekrar ısınıyor olması sabit getirili ürünleri özellikle de tahvil getirilerini olumsuz etkiliyor. Enflasyonun devam etme ihtimali piyasaların kâbusu olabilir.

Yılın ilk ayında geniş çaplı rallinin yaşandığı tahvil piyasaları, ABD’nin işgücü ve fiyat endeksleri verilerinin ardından bu yılın başlangıcına geri döndü.

Cuma günü ABD’de çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin yüksek gelmesinin ardından ICE BofA tahvil endeksinde şubat ayı kaybı yüzde 2,6’yı buldu ve Ocak ayındaki ralli geri alınmış oldu.

Fed’in faiz artışlarına duyarlı iki yıllık tahvil getirisi yüzde 4,84 ile 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Ocak ayında yüzde 4 yükselişle en iyi yıl başlangıcını kaydeden Bloomberg yüksek getirili devlet ve şirket tahvili endeksi de bu yılın kazançlarını geri verdi.

MUFG Securities Americas ABD Stratejisti George Goncalves Şubat ayının tahvil piyasası için sert geçtiğini belirtirken “Eğer Mart, Nisan ve Mayıs'ta daha düşük enflasyon verileri gelmezse tahvil piyasası için daha büyük bir sorunu önümüzde bulacağız” değerlendirmesini yaptı.

İyimserler ise faiz artış döngüsünün büyük ölçüde tamamlandığına vurgu yapıyor.

Societe Generale Stratejisti Subadra Rajappa ABD 10 yıllık tahvilde yaklaşık yüzde 4 getiri seviyesinde alım fırsatı görüyor.

Federated Hermes Portföy Yöneticisi RJ Gallo da ABD resesyon ihtimalinin artmasının önümüzdeki yıllarda tahvilleri daha çekici hale getirdiğini düşünüyor.

Haber Kategorisi
Ekonomi