Dolarda, altında, euroda ve petrolde beklentiler

Ahlatcı Menkul'den Perşembe sabahı piyasa beklentileri

Borsa İstanbul, dün günü yüzde 1,55 yükselişle 1.812,30 seviyesinden kapatırken işlem hacmi ise 47,74 Milyar TL olarak gerçekleşti. Dün en yüksek 1834,51 seviyesini görürken en düşük 1798,96 seviyesini gördü. Yurtdışı piyasalara bakıldığında ABD’de Dow Jones yüzde 0,03 düşerken S&P500 yüzde 0,23 ve Nasdaq yüzde 0,44 yükselişle kapattı. Avrupa borsalarında ise, FTSE 100 yüzde 0,27 yükselirken CAC 40 yüzde 0,03 ve DAX yüzde 0,37 düşüş gösterdi. Asya piyasasının ilk işlemlerinde karışık bir seyir gözleniyor.

Dün gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın katılımıyla 9 alanda doğrudan yatırımları içeren anlaşmalar imzalandı. Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, düzenlediği basın toplantısında “Bildiğiniz bu resmi ziyaret ve görüşmeler neticesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmış ve tahsis etmiştir" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dün Türkiye'ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileriyle iki ülke arasında olası bir swap anlaşmasına yönelik ön görüşme yürütüyor. TCMB'nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile de 15 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 23 milyar dolara ulaşan swap anlaşması bulunuyor.
Kurda gerçekleşen sert yükseliş sonrası dalgalanma devam ediyor. Gün içinde en düşük 11,59 TL seviyesini gören Dolar/TL kuru en yüksek ise, 13,15 TL seviyesini gördü. Son yaşanan gelişmelerden sonra Goldman Sachs tahminlerini revize ederek, TCMB’nin politika faizini 2022'nin ikinci çeyreğinde 600 baz puan artırarak yüzde 14'ten yüzde 20'ye çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

İspanya merkezli BBVA, ortağı olduğu Garanti Bankası'nda sahip olmadığı hisseler için yaptığı çağrıda Türk Lirası'ndaki değer kaybını dikkate aldıklarını bildirdi. TL, BBVA'nın anlaşmayı duyurduğu 15 Kasım'dan bu yana euro karşısında yüzde 23 değer kaybetti. Teoride, BBVA için satın alım euro olarak daha ucuz hale geldi.

Türk Lirasında sert kayıpların yaşandığı kritik süreçte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar ile banka genel müdürleri bugün bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapılacağı öğrenildi.

ABD’de FED’in Kasım ayı faiz toplantısına ilişkin tutanaklarında, FED'in enflasyon beklentileri yukarı yönde revize edilirken üyeler fiyatlarda yükselişin azalmasının daha uzun süre alabileceğini değerlendiriyorlar. Ayrıca tutanaklarda, "Birçok üye, enflasyonun Komite'nin hedefleri ile tutarlı seviyelerden daha yüksek seyretmeye devam etmesi halinde Komite'nin varlık alım hızını ve Fed faiz hedef aralığını önceden öngörülenden daha erken ayarlamaya hazır olması gerektiğini not ettiler" ifadelerine yer verildi.

USDTRY

Kurda dün oynaklığın yüksek olduğu bir gün yaşadık. Kapanışda özellikle BAE ile yapılan anlaşmaların yarattığı pozitif beklenti ile 12TL seviyeleri altında kapanış gerçekleştiren kurda gün içinde 11,50TL seviyelerine kadar gerileme yaşandığını söyleyebiliriz. Bugün ABD piyasaları Şükran Günü nedeni ile kapalı olacak, dün açıklanan veriler sonrasında enflasyon beklentilerinin yükseldiğini gördüğümüz ABD’de dolar güçlü duruşuna devam ediyor. Yurt içinde ise PPK toplantı özeti ve Kavcıoğlu ile bankacılar görüşmesi önemli olacak Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda kurda 12,80 ve 13.15 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 11,60 ve 11,40 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Çaprazda dün açıklanan verilerden önemlisi yurt içinde BAE ile yapılan anlaşmaların yarattığı iyimserlik ile Türk Lirası’nda yaşanan değer kazanımı ile birlikte 12,95TL seviyelerine kadar geri çekilme yaşandığını görüyoruz. Aynı zamanda paritede de 1,1200 seviyelerinin altı test edildi. Bugün Almanya büyüme verisi ile birlikte yurt içinde PPK toplantı tutanakları ile MB Başkanı Kavcıoğlu’nun bankacılar ile yapacağı toplantı ve Türk Lirası’na etkisini takip edeceğiz. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 14,40 ve 14,80 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 13,30 ve 13,00 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Paritede dün ABD’de özellikle istihdama yönelik beklentileri yükseltecek veri akışı sonrasında dolarda değer kazanımının hızlandığını söyleyebiliriz. 1,1185 seviyelerine kadar geri çekilen paritede bugün Almanya’dan büyüme verisi takip edilirken, ABD tarafında Şükran Günü nedeniyle piyasaların kapalı olmasından dolayı oynaklığın sınırlı kalacağı beklenilebilir. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1250 ve 1,1300 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1,1200 ve 1,1180 destek seviyeleri yakından izlenecek.

ONS ALTIN

Ons altın sert geri çekilme sonrasında güçlü dolar ve yüksek tahvil faizleri gerçekleşirken yön arayışında olduğunu söyleyebiliriz. 1780$ destek seviyesi altına dün bir ara geri çekilse de dünkü açılış fiyatlarına yakın yine 1790$ civarlarından güne başlıyor. Bugün ABD piyasaları Şükran Günü nedeniyle kapalı olmasından dolayı oynaklığın sınırlı olmasını bekliyoruz. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1805 ve 1832$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1780 ve 1770$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

Paritede dün her iki bölgeden açıklanan PMI verilerinin beklentinin üzerinde açıklanması ile birlikte 1,3350 üzerinde kalıcılığın devam ettiğini fakat 1,3400 seviyesinin de aşılamadığını görüyoruz. Bugün İngiltere’de veri akışı zayıf, ABD’de ise büyüme, kişisel tüketim harcamaları ve FOMC tutanakları takip edilecek. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3400 ve 1,3455 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3325 ve 1,3300 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

ABD 10 yıllık faizlerinin bir miktar geri çekilme yaşanırken dolar endeksi 97 seviyesine doğru yükselişine devam ediyor. Bu yükseliş USD/JPY’de baskı oluşturmaya devam ediyor. Şükran günü ABD piyasaları kapalı olacağından işlem hacmi diğer günlere kıyasla sınırlı kalacaktır. Bu hafta Japonya tarafında önemli bir haber akışı yok. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 115,55 ve 116,00 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 114,85 ve 114,40 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

ABD ve diğer tüketici ülkelerinin petrol fiyatlarını düşürmek için rezervlerinden on milyonlarca varil petrolü piyasaya sürmesi sonrası OPEC ülkeleri petrol politikası değişikliğini değerlendiriyor. Buna karşın Kovid-19 vakalarının artmasıyla birlikte kapanma olabileceği beklentisi petrol fiyatlarında baskı oluşturuyor. Brent petrole teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü gelişmeler yaşanması durumunda 82,35 ve 84,40 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi önem taşıyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 80,70 ve 79,20$ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Gram altında son günlerde yaşanan sert yükseliş sonrası dün BAE ile gerçekleştirilen anlaşmaların Türk Lirası’na olumlu etkileri ile birlikte 700TL altına doğru geri çekilme yaşandı. Bugün ABD tarafının tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı yurt içinde Kavcıoğlu’nun bankacılar ile yapacağı görüşme önem kazanıyor. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 700 ve 730 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 680 ve 660 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

Ahlatçı Menkul Yatırım

Haber Kategorisi
Ekonomi