Dolar ve Altında Cuma Sabah Beklentileri

Ahlatcı Menkul'den Cuma sabahı itibari ile dolar, euro, altın ve petrolde beklentiler...

 

 

USDTRY

Kurda yeni tarihi zirve 9,97TL seviyesi ile dün test edildi. Yükseliş eğilimi ABD dolarında yaşanan değer kazanımı ile birlikte devam ediyor. Dün Eylül ayı cari denge verisinin 1,65 Milyar Dolar fazla vermesi sonrasında bugün sanayi üretimi ve perakende satışları yurt içinde takip edeceğiz. ABD'de ise Michigan tüketici güveni verisi açıklanacak. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda kurda 10.00 ve 10.25 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 9,90 ve 9,56 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Çaprazda dün paritede yaşanan gerilemeye rağmen 11,45TL seviyesi yükseliş sonrasında test edildi. Özellikle paritede yaşanan geri çekilme yükseliş hareketini baskılamaya devam ediyor. Avrupa ve Türkiye'de bugün sanayi üretimi verileri takip edilirken, yurt içinde ayrıca perakende satışlar verisini göreceğiz. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 11,46 ve 11,75 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 11,38 ve 11,30 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

Paritede güçlenen ABD doları ile birlikte 1,15 kritik destek seviyesi aşağı yönlü kırıldıktan sonra geri çekilme hızlandı ve 1,1420 destek bölgesine doğru devam etti. Bugün Avrupa'da sanayi üretimi, ABD'de ise Michigan tüketici güveni verileri takip edilecek. Özellikle ABD'de açıklanan son enflasyon verisi sonrasında dolarda değer kazanımının görülebilir. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1475 ve 1,1520 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1,1435 ve 1,1420 destek seviyeleri yakından izlenecek.

ONS ALTIN

Ons altında özellikle değer kazanan dolar ve yükselen tahvil faizlerine rağmen Evergrande tedirginliği ile yükselişin devam ettiği görüldü. Enflasyon ve faizlerin beklenenden önce artacağı endişeleride bu yükselişte etkili olmaya devam ediyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1875 ve 1885$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1843 ve 1832$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

Paritede dün İngiltere'den açıklanan büyüme verisi beklentilerden düşük açıklandı ve karşılığında ABD dolarında yaşanan değer kazanımının devam etmesi ile birlikte geri çekilmeninde devamını gördük. 1,34 kritik destek seviyesi aşağı yönlü kırıldıktan sonra 1,3350 seviyesine kadar yaşanan geri çekilme sonrası aşağı yönlü baskının devamını görebiliriz. Bugün İngiltere'de veri akışı zayıf, ABD'de ise Michigan tüketici güveni takip edilecek. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3440 ve 1,3450 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3300 ve 1,3275 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

ABD doları, ABD TÜFE verilerinin ardından Japon Yen'i karşında son zamanlardaki kazanımlarını koruyor. Dolar endeksinin 95 seviyesinin üzerine çıkması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin artması sonucu tekrar 114 seviyesinin üzerine çıktı. Bugün ABD'de Michigan tüketici güveni verisini takip ediyor olacağız. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 114,40 ve 114,70 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 113,85 ve 113,60 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

OPEC, dördüncü çeyrek küresel petrol talebi büyüme beklentisini yüksek enerji fiyatları nedeniyle düşürdü. Günlük ham petrol üretimi Ekim'de bir önceki aya göre 220 bin varil artarak yaklaşık 27 milyon 450 bin varile ulaşırken Brent petrol 80 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor. Brent petrole teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü gelişmeler yaşanması durumunda 82,55 ve 83,30 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 80,75 ve 80,00$ destek seviyeleri önem arz ediyor.

GRAM ALTIN

Gram altında kurda ve ons altında yaşanan yükseliş 597TL yeni tarihi zirvesini yaşanmasına neden oldu. Bugün kurda yükseliş denmelerinin gerçekleşmesi durumunda yukarı yönlü bir hareket olabilir. Gram Altın'da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 600 ve 615 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 585 ve 575 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

 Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler

Haber Kategorisi
Ekonomi