Dolar, Altın ve Petrolde sabah yorumu

Ahlatcı Menkul'den dolar, altın, petrol ve paritede sabah yorumları

 

USDTRY

Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE verisi yakından takip edilecek. Son dönemde ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklentinin altında kalması stagflasyon endişesini artırmıştı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş seyri korunuyor. Türkiye'de sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık yüzde 13,8 artış gösterdi. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 9,10 ve 9,14TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 9,00 ve 8,90 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

EURTRY

Türkiye'de sanayi üretimi verisi Ağustos ayında yıllık yüzde 13,8 aylık bazda ise yüzde 5,4 olarak açıklandı. Avrupa Bölgesi ZEW Ekonomik hissiyat endeksi bir önceki ay 31,1 seviyesinde iken Ekim ayında 21 seviyesinde açıklandı. Bugün açıklanacak olan Avrupa bölgesi sanayi üretimi verisi yakından takip edilecek. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 10,55 ve 10,65 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 10,40 ve 10,30 destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD

ABD Tüketici fiyatları endeksi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Stagflasyon endişelerinin arttığı bir ortamda açıklanacak olan veri tahvil faizleri üzerinde önemli etki yaratabilir. Avrupa bölgesinde açıklanacak olan sanayi üretimi önümüzdeki dönemdeki ekonomik veriler için öncü olacak. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1575 ve 1,1595 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1530 ve 1,1505 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60'ın altına sarkmasıyla birlikte Ons Altın'ın değer kazandığı görüldü. Bugün açıklanacak olan ABD Tüketici fiyatları endeksinin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi piyasalarda oynaklığa neden olabilir. Açıklanacak olan veri sonrasında tahvil faizlerinin tepkisi yakından izlemek gerekiyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1770 ve 1775$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1750 ve 1740$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

GBPUSD

İngiltere'de işsizlik hakkı başvuruları beklentinin altında 235bin olarak açıklandı. Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE endeksi yakından takip edilecek. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyesinin altına sarkması parite üzerindeki baskıyı azalttı. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3645 ve 1,3675 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3590 ve 1,3565 destek seviyeleri önem arz ediyor.

USDJPY

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyesinin altına sarkması parite üzerindeki baskıyı azalttı. Bugün açıklanacak olan ABD Tüketici fiyatları endeksinin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi piyasalarda oynaklığa neden olabilir. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 113,90 ve 114,40 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 113,00 ve 112,40 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL

Bugün açıklanacak olan ABD Haftalık ham petrol stokları yakından takip edilecek. Enerji fiyatlarındaki genel yükseliş trendi korunuyor. Arz - talep dengesizliğinden kaynaklı fiyatlardaki oynaklık devam etmesi bekleniyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol'de 83,80 ve 84,50 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 82,60 ve 81,70$ destek seviyeleri önem arz ediyor.


GRAM ALTIN

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60'ın altına sarkmasıyla birlikte Ons Altın'da yükselişin hız kazandığı görüldü. Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE endeksi fiyatlamalarda oynaklığa neden olabilir. Gram Altın'da yukarı yönlü hareketin görülmesi durumunda 515 ve 520 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumuna ise 505 ve 500 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.
 

Haber Kategorisi
Ekonomi