BDDK'dan yeni kredi kartı kararı!

BDDK'dan yeni kredi kartı kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun  (BDDK) yeni kararına göre, banka ve kredi kartlarında yeni düzenleme getirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi kartı ve banka kartına yönelik temassız ödeme limitini yükseltti. 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere 500 lira olan limit yüzde 50 artırılarak 750 liraya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre; 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere 500 lira olan limit 750 liraya yükselerek yüzde 50 artırıldı.

Temassız ödeme nedir? 

Temassız ödeme, kullanıcı ödeme aracı (kredi kartları, banka kartları, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar da dahil), ve POS cihazı arasında temas olmadan yapılan ödeme işlemlerine verilen isimdir. Temassız ödeme işleminde, kullanıcı temassız kartını veya temassız ödeme yapabilen (NFC özellikli) telefonunu işyeri POS cihazına yakın mesafede (maksimum 4 santimetre uzaklık) tutar ve ödeme bilgileri kablosuz olarak (radyo frekansı ile tanımlama - RFID) gönderilir. Temassız ödeme kabul eden işyerlerinde POS cihazının üzerinde temassız dalga işareti ve/veya «Contactless» ifadesi yer alır.

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
BDDK
Kredi kartları
Temassız kredi kart
Temassız ödeme nedir?