Bakanlar mı güvenli bankacılar mı araştırmasında çarpıcı sonuç!

Ipsosı tarafından yapılan mesleklere güven araştırmasında Türkiye'de vatandaşın bakanlara mı bankalar mı güvendiğini sonucu ortaya çıktı. 

Türkiye'de vatandaşlar bankacılara, bakanlardan çok güveniyor. Bu sonuç Ipsos'un yeni mesleklere güven araştırmasında ortaya çıktı. 28 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkiye'de bakanlara güven yüzde 18 iken bankacılara güven yüz- de 22 seviyesinde.

Politikacılara güven sadece yüzde 14. Yargıçlara güven yüzde 29 ile, askerlere güven de yüzde 39 ile global ortalamanın gerisinde. Türkiye'de polislere olan güven ise yüzde 42 ile global ortalama olan yüzde 37'nin üzerinde. Ipsos'un yaptığı global araştırmaya göre Türkiye'de doktorlara olan güvende 11 puanlık düşüş var.

Araştırmanın dikkat çekici verilerinden biri, sıradan insana güven sorusunda ortaya çıktı. Genel olarak ülkenizdeki sıradan bir adam-kadına ne kadar güvenirsiniz sorusuna sadece yüzde 27 'güvenirim' dedi. Bu sonuçla Türkiye, Japonya ve Güney Kore ile birlikte vatandaşlarının birbirine en az güvendiği  3 ülkeden biri arasında yer aldı. Gazetecilik mesleğine güvende ise Türkiye 28 ülke arasında sondan 3'üncü sırada. 

Haber Kategorisi
Ekonomi
Etiketler
bakan
Bankacı
Güven