Günlük Bülten (Yatırım Finansman) 12 Haziran

 

Piyasalarda Dün ...
*Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında yukarı yönlü hareketlerin devamını sağlamaya çalışsa da başarılı olamadı ve geri çekildi. 100 günlük hareketli ortalamanın altında kalan endeks günü %1,36 değer kaybıyla 92,825 puanla kapattı. 50 günlük hareketli ortalama 92,100'e doğru geri çekilme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu BIST100'de, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde son iki günde görülen düzletme hareketleri sonrası yenidem yukarı yönlü hareketlerin ivme kazandığına şahit olabiliriz.
*Dolar/TL ise, dün güne negatif başlamasına rağmen, seans başında yükselişe geçti. Güçlü duruşunu seans boyu korumayı başaran kur, günü %0,74 değer kazancıyla 5,8310 seviyesinden tamamladı. An itibariyle 10 günlük hareketli ortalama 5,806'nın hemen üzerinde işlem gören Dolar/TL, 5,8347 seviyesini geçmesi halinde yeniden 5,90-5,93 bandına doğru yükseliş denemelerini görmemiz sürpriz olmayabilir.
Bugünün Gündeminde ...
*ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile tamamlanamayan ticaret anlaşmasını Pekin yılın başında üzerinde müzakere edilen şartlara geri dönmediği sürece şahsen beklemeye aldığını söyledi. Ayrıca, Kuzey Kore lideri Kim'den "çok güzel" bir mektup aldığını dile getiren Trump, "Kendisiyle iyi ilişkilerimiz var. Çok olumlu şeyler olacağını düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.
*Yurtiçi veri gündeminde bugün ikinci seans başlarında, haftanın en önemli verisi olarak da değerlendirdiğimiz TCMB faiz kararı açıklanacak. Tahminler, faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. Seans sonlarına doğru ise Hazine nakit dengesi yayınlanacak. Önceki veri 14,25mlr TL açık olarak gerçekleşmişti.
*Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise sabah saatlerinde ECB Başkanı Draghi'nin konuşmasını takip ediyor olacağız. İkinci seans ortalarında ise ABD Mayıs ayı TUFE verisini açıklanacak. Draghi'nin konuşması, ABD verisi ve TCMB faiz kararı sonrası kur ve parite üzerinde sert hareketler görülebilir.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar...
*Yurdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD-Çin ticaret görüşmelerinde yeniden yaşanan gerginliğin üzerinde açılışta satıcılı olması bekleniyor. Keza Asya piyasaları ve Amerika vadelilerinde de an itibariyle negatif hava hakim
*EUR/USD ise, dün bahsettiğimiz 1,1320 seviyesinin üzerinde kalması ile yükseliş trendine devam eden parite de 200 günlük hareketli ortalama 1,1370 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Gün içinde açıklanacak olan ABD ve Euro Bölgesi verileri parite üzerinde etkili olacaktır.