Çin'den durgunluğa karşı operasyon

 

Ticaret savaşları Çin imalat sanayisini vurmaya başladı. Geçen gün gelen PMI verileri son iki yılın en zayıf verileri olurken, hükümet firmaları desteklemek için nakit musluklarını açtı.

Bu doğrultuda Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranını 1 yüzde puan düşürerek 1,5 trilyon yuan likiditeyi serbest bıraktı. 

Çin Merkez Bankası (PBOC), bankaların rezerv olarak tutmak zorunda oldukları nakit miktarını 1 yüzde puanı düşürme yoluyla ekonomiye likidite sağlayarak büyümeyi destekleme yönünde adım attı.

PBOC, internet sitesinden yaptığı açıklamada, zorunlu karşılık oranını 15 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere 0.5 yüzde puanı ve 25 Ocak'tan geçerli olmak üzere 0.5 yüzde puanı daha düşürdüğünü açıkladı.

Çin'in üst düzey liderleri para politikasını temkinli tutma taahhüdünde bulunurken, büyümeyi desteklemeye yönelik teşvikleri artırma adımlarının bir bölümü olarak, 2019 yılında sıkılaştırma ve gevşetme arasındaki "uygun" dengeyi arıyorlar. 

PBOC 2018 yılında bazı bankalar için zorunlu karşılık oranını dört kez düşürdü ve ayrıca son dönemde, bankalar için düşük maliyetli fonlama sağlamak amacıyla, analistlerin faiz indiriminin tonu düşürülmüş bir versiyonu olarak gördükleri Orta Vadeli Kredi İmkanı'nın hedefli bir versiyonunu açıkladı. 

Borsaya Etkisi: 

Anılan hamle ticaret savaşlarının Çin ekonomisi için ne kadar rahatsız edici olduğunu gösteren bir durumu ortaya koyuyor. ABD ile görüşmelerden sonuç çıkmamasının tüm dünya ile birlikte Çin ekonomisi için de durgunluğun başlangıcı olabilir. Bu da borsaları aşağı çekebilir.

Kategori: 
Ekonomi Haberi