Bu görüşmelerde mutlu son olmalı

 

Uzun süredir dünya piyasalarını ve ticaretini etkileyen "ticaret savaşları"nda nihayet anlaşmaya dair umutlar güçlendi. Hem ABD hem de Çin'in ekonomilerinde görülen yavaşlama tarafları anlaşmaya zorladı. 

Beijing'de hükümet sözcüsü tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada Çin ile ABD arasındaki bir gün uzatılan ticaret görüşmelerinin sona erdiği ve Çin'in yakında görüşmenin sonucuyla ilgili bir açıklama yayınlayacağı belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlık sözcüsü Lu Kang, iki günden uzun süren görüşmelerin ardından yapılan açıklamada görüşmelerin uzamasının her iki tarafın ciddiyetini gösterdiğini ifade etti. Lu, “İyi bir sonuç sadece Çin ve ABD'nin yararına olmayacak. Bunun dünya ekonomisi için de iyi haber olduğunu düşünüyorum.” dedi.

İki taraf arasında orta düzeyde gerçekleştirilen görüşmeler iki ülke liderlerinin 1 Aralık buluşmasından bu yana gerçekleştirilen ilk yüz yüze görüşme oldu. Çin, görüşme öncesinde karşı tarafın ABD'de üretilen otomobillere uygulanan cezai vergilerin geçici olarak düşürülmesi, soya fasulyesi alımlarının devam etmesi, piyasalarını daha fazla yabancı yatırım için açma sözü ve teknoloji transferine karşı kanun hazırlanması gibi bazı taleplerine olumlu yaklaşmıştı.

Borsaya Etkisi: 

Ticaret savaşlarının anlaşma ile bitmesini piyaslarda yeni bir yukarı hareketin başlangıcı olarak görüyoruz. Ancak bu yükselişin uzun bir trend olmasını da beklemediğimizi eklemek gerek. 

Kategori: 
Siyasi Haber