Arçelik 2017 Yıllık Bilanço Analizi

Arçelik 2017 Yıl Sonu Finansal Analizinin Satır Başları: 

*Arçelik'te ticari alacakların 25% arttığını görüyoruz ki, bu durum Arçeliğin mal sattığı müşterilerini fonlaması anlamına geliyor. Bunu da yabancı kaynak kullanarak faiz karşılığı yapmasını olumsuz olarak görüyoruz.

*Stoklara baktığımızda 37% artış olduğunu görüyoruz ki, bu durum oldukça yüksek bir artışa denk düşmektedir.Bu durumda da stok maliyeti oluştuğunu bunun da borçlanma etkisi yaratttığı belirtilebilir. Beyaz eşyada 2017 Şubat-Eylül arası uygulanan ötv indirimine rağman oluşan stok oldukça dikkat çekicidir.

*Yatırımlara baktığımızda 8% artış görülmektedir.

*Borç  kompozisyonuna baktığımızda kısa vadeli borç artışının 27% olduğu görülmektedir. Uzun vadeli borçlardaki artış ise 21% olarak gerçekleşmiştir. Bu durum ticari alacakların artışı nedeni ile oluşmuştur.

*Hasılat artışı 25%, maliyet artışı ise %40 olmuştur.

*Faaliyet kârının artışı 13% ile 2017'de 1,7 milyar TL'dir. Bilanço net kârı ise 842 milyon TL'dir. Kârı azaltan etken finansman giderleri olmuştur.

SONUÇ: FAALİYET KÂRI BAZ ALINIRSA LOT BAŞI FİYAT TAHMİNİMİZ 24 TL'DİR ANCAK STOKLAR VE TİCARİ ALACAKLARDAKİ NEGATİF DURUM MEVCUT 18/20 TL FİYATLAMAYI DENGE FİYATI OLARAK MANTIKLI KILMAKTADIR.

 

 

 

Analiz Kategorisi: 
Bilanço Analizi
Grafik Görselleri: