Tüpraş ilk çeyrek net kârını açıkladı. Yüzde 286 artış!

Tüpraş 2022 ilk çeyrek net kârını açıkladı

Tüpraş 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 

Şirket, ilk üç aylık dönemde %85’lik kapasite kullanımıyla 6 milyon ton üretim ve 6,5 milyon ton satışla 76,5 milyar TL ciroya ulaştı. 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasa beklentisi olan 1,03 milyar TL’nin altında 895 milyon TL net dönem kârı elde etti. Şirket geçen yılın ilk çeyreğinde 760 milyon TL zarar açıklamıştı. Tüpraş, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 286 oranında artırdı.

Yılın ilk iki ayında ürün marjları beş yıllık ortalamaları yakalarken, üretim ile ilişkili olarak, özellikle doğalgaz fiyatındaki yüksek artışlar, rafinaj faaliyet karlılıkları üzerinde sınırlayıcı bir etkiye sebep oldu. Mart ayında yukarı yönlü hareket eden ürün marjları ve Brent ham petrol fiyatındaki artışa bağlı oluşan stok kârının etkisi ile Tüpraş ilk çeyrekte 896 milyon TL net kâr kaydetti.

Tüpraş, 2022 yılının ilk çeyreğinde talepteki artışa paralel yüzde 85’lik kapasite kullanımı gerçekleştirdi. Toplam 6,3 milyon ton ham petrol ve yarı mamul şarja verilmiş, 6 milyon ton satılabilir ürün üretilmiş, beyaz ürün verimi ise yüzde 82,1 seviyesinde paylaşıldı. Geçen yılın ilk çeyreğine göre orta distilat üretimi yüzde 23, toplam üretim ise yüzde 30 oranında arttı.
Satış tarafına bakıldığında ise ilk çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 1,5 milyon ton artışla 5 milyon tonu yurt içi satışı olmak üzere, toplam 6,5 milyon ton ürün satışı gerçekleşti. Ton bazında yurt içi satışlar yüzde 18, ihracat ise yüzde 108 oranında arttı. Genel toplam satış ise geçen yıla oranla yüzde 29 yükseldi.

Analiz Türü