Dolar Analizi: FED Operasyonu sertleşecek dolar/TL uçacak!

Dolar Analizi: FED Operasyonu sertleşecek dolar/TL uçacak

Analiz: Evren Devrim ZELYUT

Dün FED Başkanı Powell The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şu sözlerine dikkat edin:
"Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu görene kadar zorlamaya devam edeceğiz."
“Enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmeliyiz bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek.”
“Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz.”
Bu sözlerden anlaşılan FED’in öyle dedikleri gibi 50 baz puan değil gerekirse daha büyük faiz indirimleri ve agresif bir şekilde bilanço küçültmeye hazır olduğudur. Bu durum doların küresel manada azalıp değerinin artacağı anlamına gelmektedir.
Böyle bir atmosferde rezervleri -61 milyar dolar, enflasyonu 70 üzerinde ama faizi 14 olan Türkiye’de dolar/TL’nin yerinde sayacağını beklemek saflık olur diye değerlendiriyoruz. 
Hükümetin yapısal reformlar gibi bir köklü bir çözüm de getirmediğini düşünecek olursak kurda yeni rekorların kapıda olduğu söylenemez mi?

Analiz Türü