Akbank Borsayı Salladı

 

Bu sabah borsada adeta bir Akbank depremi yaşandı. Akbank hissesi ilk seansta yüzde 6 civarında değer kaybı yaşadı.Nedeni ise Akbank'ın bedelli sermaye artırımı yapması olarak konuşuluyor. Bedelli sermaye artırımı, bir şirketin esas sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır.

Bedelli sermaye artırımında şirketin kasasına ek para girer; giren bu parayı ise hisseyi ellerinde tutan yatırımcılar verir. Bu nedenle bedelli sermaye artırımı yatırımcının cebinden nakit çıkışı anlamına geleceği için olumsuz bakılır. Piyasada yapılan yorumlarda Akbank'ın bu artırımı yapmasında TELEKOM borcunu ödeyemeyen OJER'e en fazla krediyi veren bankanın Akbank olması gösteriliyor.

Akbank'ın bedelli sermaye artırımına ilişkin yönetim kurulu kararı, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, Akbank'ın 10 milyar lira kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 4 milyar lira olan çıkarılmış sermayenin tamamının, bedelli karşılanmak suretiyle yüzde 30 artırılarak 5,2 milyar liraya çıkarılmasına karar verildiği belirtildi.

Borsaya Etkisi: 

Akbank'tan yapılan açıklamada gelecekte oluşabilecek risklere karşı daha dirençli olmak adına sermaye artırımı yapıldığı belirtildi. Ancak piyasanın yorumu haberde de belirttiğimiz üzere 3,2 milyar TL civarında olan OJER TELEKOM riskine karşı yapılan bir hazırlık olarak algılanıyor. Bankaların verilerinde an itibari ile olumsuz bir durum yok ancak yapılandırılan kredilerin döndürülmesi mücadelesi veren bir ekonomin de kırılgan yapısının unutulmaması gerekiyor. 

Kategori: 
Ekonomi Haberi