29 Ağustos Çarşamba Borsa İçin Beklentiler

 

Borsa İstanbul 28 Ağustos Salı günü 2582 puan yükselerek 93,866 puandan kapanış gerçekleştirdi. Oluşan yükselişe Amerika’nın Meksika ile ticari anlaşmayı sağladığına dair haberle, Amerikan WSJ gazetesinin Almanya hükümetinin Türkiye’ye acil mali yardım yapacağına dair haber katkı sağladı.

Ancak oluşan iyimser hava, ABD Savunma Bakanı Mattis’in Pentagon'da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile ortak basın toplantısı sırasında, "Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasına dair endişeli olduklarını" söylemesi ile dağıldı.

Bu gelişmeye akşam saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türk bankaları hakkında 7 Haziran'da başlattığı gözden geçirmeyi sonuçlandırarak 14 bankanın baz kredi değerlendirme notunu (baseline credit assessment) bir kademe, dört bankanınkini iki kademe, iki finans kurumununkini de bir kademe düşürmesi eklenince Çarşamba günü için beklentiler bozuldu.

Teknik olarak alçalan trend kanalı içinde hareket eden endeks 85 bin civarında başladığı yükselişi 94/95 bin civarında sonlandıracak şekilde gözüküyordu. Bu bağlamda gün içinde yatırımcılara Twitter hesabımızdan kâr realizasyonu önermiştik. Buna gerekçe olarak da BIST'in 95 bini aşmasına neden olacak olumlu veri akışının olamamasını göstermiştik.

Sonuç olarak Moody’s kökenli haberin yarattığı negatif hava ile endekste 92,500 ve 91,600 desteklerine geri çekilmenin sürpriz olmayacağını düşünüyoruz. Yukarı hareketlerin kalıcı olması için 95 bin seviyesinin olumlu veri akışı ile aşılması gerektiğini değerlendiriyoruz.

Hazırlayan: Evren Devrim Zelyut/ Stratejist

Hazırlama Tarihi: 28.08.2018 Salı 20.56

Strateji Kategorisi: 
Borsa Stratejisi