25 Nisan Türkiye Politik Görünüm

 

25 Nisan Türkiye politik görünümüne baktığımızda siyasi trafik Akşener Kılıçdaroğlu görüşmesi ile başladı.

Görüşmenin ardından Akşener, "Cumhurbaşkanlığı adaylığımı sürdürdüğümü sizlerle paylaşmak isterim" dedi. Kılıçdaroğlu ise, "Bu demokrasi birlikteliğini sürdürmenin önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Bu sonuç ortak aday ile ilgili umutları bitirdi. Gün CHP’den Abdullah Gül’le ilgili gelen yorumlarla devam etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 'CHP'nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da' dedi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da CHP'nin adayının Abdullah Gül olmadığını söyledi. Bu mesajlarda önce Muharrem İnce’de Gül ismini istemediklerini duyurmuştu.

Hem CHP içinden gelen sesler hem de Akşener böylece ortak adaya set çekmiş oldu.

Öğleden sonra Karamollaoğlu ve Gül görüşmesinin bittiği haberi ajanslara düştü ancak her iki taraftan da bir açıklama yapılmadı.

Ak Parti cephesine baktığımızda ise BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile bir araya geldi. İttifak için hafta içi Erdoğan ile görüşmenin yapılacağı ve netleşme sağlanacağı açıklandı.

Gün sonuna doğru Başbakan Yıldırım’a İspanya dönüşü Gül’ün adaylığı soruldu. Bu konuyla ilgili Yıldırım şu açıklamayı yaptı:

"Uzun yıllar içerisinde bulunduğunuz, önemli görevler üstlendiğiniz bir siyasi hareketten ayrıldığınızda ne eski ne yeni yerinize yaranamazsınız. Tecrübeler bunu göstermiştir."

Gün sonu itibari ile 24 Haziran Seçimi’ne her partinin kendi adayı ile gireceği netleşti.