25 Nisan Türkiye Ekonomik Görünüm

 

25 Nisan Türkiye ekonomik görünümüne baktığımızda iki önemli olay görüyoruz:

Birincisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklendiği gibi geç likidite penceresi faizini 75 baz puan yükselterek %12.75'ten %13.50'ye çıkarttı. TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8'de sabit bırakırken gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25'te ve gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 7,25'te sabit tuttu.

Merkez Bankası bu hareketi ile bankalara verdiği paranın maliyetini artırarak dövize olan talebi kesmeye çalıştı. Faiz kararı sonrası 4,03’e kadar gevşeyen kurlar ise daha sonra tekrar yükselmeye başladı ve 4,10 seviyesine ulaştı.

İkinci olay ise dış kaynaklıydı ancak oluşturduğu sonuçla kurların yükseliş nedeni oldu. Amerikan 10 yıllık tahvil faizi %3 seviyesini aştı. Dolar endeksinin küresel piyasalarda yükselmesine paralel Türkiye’de de kur yukarı gitti.

Türkiye’nin bozuk ekonomik tablosunu yani dış sermaye sorununu ortaya koyan bir veri de akşam saatlerinde Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklandı.

Şubat ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"nine göre, şubatta 511 milyon dolarlık uluslararası net doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Ocak-şubat döneminde ise net doğrudan uluslararası yatırım girişi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 düşüş göstererek, 1 milyar 113 milyon dolar oldu.

Mevcut dış ve iç nedenlerden dolayı sıkıntılı tablonun devam edeceğini değerlendiriyoruz.