20 Nisan Türkiye Ekonomik Görünüm

 

20 Nisan Türkiye ekonomik görünümüne baktığımızda,

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %14 oranında  azalarak 110.905 oldu. Anılan gerileme Türk ekonomisinin itici gücü hakkında endişeleri artırdı.

Konutla ilgili sıkıntılı haberlerden sonra Beyaz eşya iç satışlarında geçen yılın son çeyreğinde başlayan düşüş trendi sürdüğü; satışların Mart ayında yüzde 24, Ocak-Mart'ta ise yüzde 19 düşüş kaydettiğine dair haberler moralleri bozdu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen’in 2019 yılı Türkiye büyümesi ile ilgili olarak tahminlerini 4,3’den 4’e çekmesi genel tablo ile ilgili üçüncü olumsuz gelişme olarak kayda geçti.

Gün içinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsız hareket edebileceğini ve seçimden sonra reformların yapılacağını söyledi ancak piyasa tarafından inandırıcı bulunmadı.

Neden denilirse,

*Güne 4,04 seviyesinden başlayan Amerikan doları tekrar yükselmeye başlayarak akşam saatlerinde TSİ 22.20’de raporumuz yazılırken uluslararası işlemlerde 4,0738’den işlem görüyordu.

*Dolar kurundaki yükselişin gerekçesi Amerikan tahvil faizlerindeki yukarı gidiş oldu. Buna bağlı yükselen dolar endeksi kuru yukarı çekiyor.

*Borsa İstanbul’da siyasi ve ekonomik belirsizliklerin etkisinde 1189 puan düşerek 110.932 puana düştü. 110 bin puan destek seviyesi olarak görülüyor.