17 Nisan Türkiye Ekonomik Görünümü

Reformlar Güme Gitti

Salı gününe damgasını vuran en önemli olay MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısıydı.  Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, 2018 yılının Ağustos ayında Türkiye'nin erken seçime gitmesinin faydalı olacağını belirtti.

Bu noktada bizim görüşlerimiz sayın Bahçeli'nin taleplerinden çok daha farklı bir yerde.  Zira Türkiye'nin mevcut koşullarda ihtiyacının bir erken seçim değil, hukuk, ekonomi ve eğitim alanlarında yapısal reformların hayata geçirilmesi olduğuna inanıyoruz.

Seçimlerin araya girmesi ile reform süreçlerinin gecikmesi ise Türkiye'nin orta ve uzun vadeli siyasi ve ekonomik çıkarlarına hizmet etmeyecektir.. Buna gerekçe olarak da Türkiye'nin bugünlerde karşılaştığı ekonomik, siyasi ve askeri risklerin cumhuriyetin kuruluşundan beri en yüksek düzeyde olmasını gösterebiliriz.

Ülkeyi bu risklerden kurtaracak ana çözümün yapısal reformlar olduğu bir gerçek iken şimdi 6 ya da 8 aylık bir sürecin kaybolmasını tasvip etmek mümkün değildir.

Erken seçimle bugüne kadar hükümetin çok faydalı uygulamaları olan  KGF kredileri, istihdam teşvikleri, yatırımlara yönelik özel teşvikler gibi ekonomik önlemlerin seçim ekonomisi altında hükümsüzleşme tehlikesi dahi doğmuştur.

Yapısal reformlardan uzak, seçimlere yönelik uygulanacak ekonomi politikalarının, enflasyon, bütçe açığı, işsizlik ve kurlara olumlu yansıyacağını da kimse söyleyemez.

Özetle seçimlere kadar geçecek sürenin maliyeti Türkiye için oldukça yüksek olacaktır.